Nowe nagrania ws. Funduszu Sprawiedliwości. Senator Polski 2050: to mafijna struktura

2024-05-24, 12:21

Nowe nagrania ws. Funduszu Sprawiedliwości. Senator Polski 2050: to mafijna struktura
Politycy koalicji rządzącej liczą, że decydenci z Suwerennej Polski odpowiedzą prawnie za działalność Funduszu Sprawiedliwości. Foto: PAP/EPA/Wojtek Jargiło

TVP Info publikuje kolejne nagrania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. O rozdysponowaniu środków na pomoc psychologiczną rozmawiają na nich były dyrektor departamentu Funduszu w ministerstwie sprawiedliwości z ówczesnym wiceszefem resortu Marcinem Romanowskim. Ustalenia o tym, do kogo trafią pieniądze, zapadają jeszcze przed ogłoszeniem konkursu.

Zdaniem senatora Polski 2050 Jacka Treli, nagrania te potwierdzają, że środki z Funduszu były wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Przypomniał, że miały służyć wsparciu osób pokrzywdzonych przestępstwem, tymczasem zostały rozdysponowane "między swoich". Senator dodał, że opublikowane taśmy pokazują, jak głęboka była ta patologia.

- Oni zdawali sobie sprawę, że popełniają przestępstwo - tam mowa jest o tym przecież - a mimo to brnęli w to, więc taka mafijna struktura i mafijna działalność - mówił Trela.

Posłuchaj

Zdaniem senatora Polski 2050 Jacka Treli, nagrania te potwierdzają, że środki z Funduszu były wydane nie na to, na co powinny (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Z Funduszu Sprawiedliwości dotowano działania polityczne

Wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy wyraziła nadzieję, że politycy Suwerennej Polski odpowiedzą prawnie za działalność Funduszu. W jej ocenie ugrupowanie to z publicznych pieniędzy sporządziło sobie skarbonkę, z której dotowało działania polityczne. Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że liczy na odebranie immunitetów posłom Suwerennej Polski oraz sporządzenie przeciw nim aktów oskarżenia przez prokuraturę.

Posłuchaj

Wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy wyraziła nadzieję, że politycy Suwerennej Polski odpowiedzą prawnie za działalność Funduszu (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Nagrania polityków ujawnione 

Wcześniej media ujawniły nagrania rozmów byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i byłego prokuratora regionalnego w Warszawie Jakuba Romelczyka. Obie strony ustalają między innymi taktykę dotyczącą zawiadomienia, jakie na Zbigniewa Ziobrę w 2022 roku złożył w prokuraturze poseł KO Witold Zembaczyński.

Zeznania b. dyrektora w MS. Padły zarzuty 

W środę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS były pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Tomasz Mraz zeznał, że konkursy do Funduszu były przygotowywane pod konkretne, często partyjne cele i były ustawiane przez polityków Suwerennej Polski. Politycy tego ugrupowania po jego zeznaniach zarzucili kierującemu zespołem Romanowi Giertychowi gangsterskie metody.

"Giertych dał pokaz swoich gangsterskich metod. Z pomocą zastraszonego »sygnalisty« dokonał linczu na chorym Zbigniewie Ziobro i współpracownikach ministra. Wiarygodność Mraza, który przytulił się do Giertycha, jest taka sama jak Szmydta, innego »sygnalisty« Platformy, który uciekł na Białoruś" - czytamy na koncie Solidarnej Polski na platformie X (dawniej Twitter).

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej