Kryzys humanitarny w Sudanie. Polska organizacja alarmuje. "To może skończyć się katastrofą"

2024-05-26, 10:56

Kryzys humanitarny w Sudanie. Polska organizacja alarmuje. "To może skończyć się katastrofą"
Kryzys humanitarny w Sudanie. Foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

W ogarniętym wojną domową Sudanie trwa kryzys humanitarny na wielką skalę i dochodzi do zbrodni przeciwko ludności cywilnej - alarmuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja prowadzi w Sudanie Południowym ośrodek dożywiania dzieci.

Obecni na miejscu Polacy ostrzegają, że jeżeli świat nie podejmie zdecydowanych działań, to obecny kryzys po drugiej stronie granicy zamieni się w katastrofę humanitarną.

W Sudanie Południowym jest między innymi prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk. Podkreśla, że Sudan całkowicie pogrążył się w anarchii. Obie strony konfliktu dokonują mordów na cywilach, a miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

- Ten kraj praktycznie się rozpadł. Wszystko przestało działać. Przestała działać gospodarka, szpitale, szkolnictwo nie działa - powiedział Wojciech Wilk.

Ekspert do spraw pomocy humanitarnej podkreśla, że wojna domowa w Sudanie prowadzi do głodu. Ośrodek fundacji udziela pomocy dzieciom, które na miejscu są także mierzone i ważone. Z badań wynika, że duża część z nich jest w stanie głębokiego niedożywienia.

Wojciech Wilk ostrzega, że dalsze ignorowanie przez świat kryzysu w Sudanie skończy się trudną do oszacowania katastrofą.

Wojna domowa w Sudanie

- Tak ogromnej liczby wysiedlonych i tego typu zbrodni świat już dawno nie widział. Afryka widziała jednak zignorowane wojny domowe, które doprowadziły do absolutnie katastrofalnych przypadków - powiedział.

Wojna domowa w Sudanie jest walką o władzę pomiędzy wojskami rządowymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). De facto jest to konflikt dwóch wojskowych - lidera Przejściowej Rady Suwerennej Sudanu Abdela Fattaha al-Buhrana oraz jego byłego zastępcy, dowódcy RSF Mohammeda Hamdana Dagalo. Obaj wojskowi w 2021 roku przeprowadzili udany zamach stanu oraz faktycznie przejęli władze w państwie. Wojna domowa wybuchła dwa lata później, powodem sporu była kontrola nad Siłami Szybkiego Reagowania.

Sudan w przeszłości był miejscem licznych konfliktów na tle etnicznym, religijnym oraz o surowce naturalne. W drugiej połowie XX wieku wojny w tej części świata pochłonęły życie ponad 2 milionów osób.

Czytaj więcej:

IAR,pkur/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej