Przejście w Kerem Szalom ponownie otwarte. Do Strefy Gazy wjechały ciężarówki z pomocą humanitarną
Izraelsko-gazańskie przejście w Kerem Szalom ponownie otwarte. Przedstawiciel Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca, na którego powołała się agencja Reuters, przekazał, że ciężarówki z pomocą humanitarną ponownie zaczęły przejeżdżać.
2024-05-26, 11:39
Według Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca jeszcze w niedzielę do Strefy Gazy ma przybyć 200 ciężarówek z pomocą humanitarną, w tym cztery z paliwem.
Egipska telewizja Al Qahera News TV w mediach społecznościowych udostępniła nagranie przedstawiające ciężarówki z pomocą humanitarną, wjeżdżające na przejście graniczne w Kerem Szalom.
Przejście w Rafah istotne dla dostaw pomocy humanitarnej
Przejście graniczne w Rafah, które było głównym punktem transportu pomocy humanitarnej i dostaw handlowych, pozostawało zamknięte od czasu zajęcia go po palestyńskiej stronie przez wojska izraelskie na początku maja. Od 7 maja zamknięte też było przejście Kerem Szalom między Strefą Gazy a Izraelem.
Po stronie egipskiej utworzyła się długa kolejka ciężarówek z pomocą, które miały wjechać do Strefy Gazy przez Rafaf. Jedzenie w części transportów zaczęło się psuć.
REKLAMA
Reakcja Egiptu i USA
Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi i prezydent USA Joe Biden w piątek zgodzili się na wysłanie pomocy przez przejście w Kerem Szalom. W komunikacie egipskiego prezydenta napisano, że transporty będą prowadzone tą drogą do czasu, gdy zostaną opracowane ramy prawne pozwalające na ponowne otwarcie przejścia w Rafah.
Izraelskie wojsko w opublikowanym cotygodniowym raporcie poinformowało o "minimalnym wykorzystaniu zbudowanego przez USA pływającego portu, służącego do niesienia pomocy drogą morską" - podał w niedzielę portal Times of Israel. Pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną wjechały tą trasą 17 maja.
Palestyńczykom grozi klęska głodu
Według strony izraelskiej w tym tygodniu do Strefy Gazy dotarło przez tymczasowy port łącznie 1806 palet z żywnością na 127 ciężarówkach. Transporty skierowano do centrów logistycznych, należących do międzynarodowych organizacji pomocowych w Strefie Gazy.
Organizacje humanitarne od tygodni ostrzegają, że niektórym częściom Strefy Gazy grozi klęska głodu. Obecnie region ten zamieszkuje 2,3 mln ludzi.
REKLAMA
- Izraelska ofensywa w Rafah. Biały Dom: stanowisko USA jest jasne i konsekwentne
- Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi przerwanie operacji w Rafah
- Dramat w Strefie Gazy. Caritas Polska nie przestaje pomagać
[ZOBACZ TAKŻE]: Podcast świat. Co to jest Palestyna?
PAP/IAR/kg/wmkor
REKLAMA