Chmury kluczem do globalnego ocieplenia? Rozpoczęto kosmiczną misję

Europejscy i japońscy naukowcy chcą zbadać wpływ chmur na klimat na Ziemi. W tym celu, w ramach misji Earthcare, w kosmos poleciała specjalna sonda wyposażona w laserowe czujniki i super czułe aparaty fotograficzne. Zebrane dane posłużą także do ulepszenia prognoz pogody.

2024-05-29, 16:35

Chmury kluczem do globalnego ocieplenia? Rozpoczęto kosmiczną misję
Misja Eartchcare to wspólne przedsięwzięcie europejskiej i japońskiej agencji kosmicznych. Misja ma dać odpowiedź na pytania o wpływ chmur na klimat. Foto: NASA/ ESA - S. Corvaja

Naukowcy chcą lepiej poznać strukturę chmur nad Ziemią. Ma to związek z globalnym ociepleniem. O ile bowiem chmury położone niżej pomagają schłodzić planetę, to te w wyższych warstwach atmosfery działają raczej jak koc. Celem misji Earthcare jest sprawdzenie, gdzie dokładnie przebiega, i od czego zależy, granica między jedną warstwą chmur a drugą.

Te dane są potrzebne, bowiem aktualne modele klimatologiczne przewidują, że warstwa chmur będzie się zmniejszać w przyszłości. Oznacza to, że mniej energii słonecznej będzie odbijane od chmur, a więcej dotrze na Ziemię, wzmacniając tym samym ocieplenie wywołane dwutlenkiem węgla - tłumaczyła w rozmowie z BBC dr Robin Hogan z Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych.

Dane zebrane za sprawą misji Eartchare pozwolą więc lepiej określić, jak zmienia się atmosfera Ziemi i kiedy będzie to miało odczuwalny wpływ na klimat.

Naukowcy chcą poznać skład chmur w atmosferze. Wszystko w trosce o klimat

Sonda Earthcare wyposażona jest w cztery podstawowe instrumenty – to aparat fotograficzny dający kontekst pozostałym pomiarom, ultrafioletowy laser obrazujący górne warstwy chmur i badający ich skład w celu prognozowania sposobu ich formowania się, radar pozwalający zajrzeć w głąb chmur, zbadać ich wilgotność i porównać z występowaniem deszczu, gradu i śniegu, i wreszcie radiometr służący szacowaniu, jak dużo energii słonecznej trafia z powrotem w kosmos.

REKLAMA

Czytaj także: 

- Te ostatnie dane są szczególnie ważne, bowiem to właśnie bilans ciepła przyjętego i odbitego przez atmosferę odpowiada zasadniczo za klimat na ziemi - tłumaczy dr Helen Brindley z brytyjskiego Krajowego Centrum Obserwacji Ziemi.

- Jeśli zmienimy tę równowagę, na przykład zwiększając stężenie gazów cieplarnianych, zmniejszymy ilość wychodzącej energii w porównaniu z tą, która dociera, i ocieplimy klimat - tłumaczy badaczka w rozmowie z BBC.

Z kosmosu do prognoz pogody. Kosmiczna misja posłuży meteorologom

Dane zebrane przy okazji misji Earthcare zostaną także wykorzystane do poprawy bieżących prognoz pogody. Analiza zdjęć satelitarnych i składu chmur pozwoli bowiem jeszcze lepiej przewidzieć występowanie i moc huraganów.

W misję zaangażowana jest także SpaceX Elona Muska. To właśnie na jej rakiecie satelita Erathcare został wyniesiony na orbitę.

REKLAMA

Misja Earthcare ma potrwać około trzech lat. Na tyle przynajmniej starczy sondzie paliwa, z uwagi na stosunkowo niską orbitę wynoszącą ok. 400 km, będzie ona hamowana przez atmosferę.

Czytaj także: 

BBC, ESA, polskieradio24.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej