Wyrywkowe kontrole "od zaraz" na wszystkich granicach Niemiec. Powodem Euro 2024
Niemiecka policja federalna może od piątku przeprowadzać tymczasowe kontrole na wszystkich granicach Niemiec. Ma to związek z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. 30 maja przedłużono kontrole stacjonarne na granicy z Polską, związane z ograniczaniem nielegalnej migracji.
2024-06-07, 14:54
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczynają się 14 czerwca meczem otwarcia pomiędzy Niemcami a Szkocją w Monachium.
Wyrywkowe kontrole na granicach Niemiec potrwają do 19 lipca, kilka dni po finale mistrzostw, który odbędzie się 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec ogłosiło, że kontrole odbędą się także na tych granicach, że wcześniej ich nie było - czyli z Danią, Francją, krajami Beneluksu.
Podróżujący w strefie Schengen mogą być kontrolowali w portach i na lotniskach. Policja będzie zabezpieczać także bezpieczeństwo w ruchu kolejowym.
REKLAMA
Środki bezpieczeństwa mają chronić przed zagrożeniami związanymi z terroryzmem islamskim, chuligaństwem, czy cyberatakami, przekazała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. Sytuację bezpieczeństwa określiła jako napiętą, ale nie ma obecnie dowodów na ewentualne ataki planowane w czasie mistrzostw Europy.
- Euro 2024 trzeba zacząć mocnym akcentem. Paweł Dawidowicz: dużo będzie zależało od pierwszego meczu
- Niemcy przedłużają kontrole na granicy z Polską. Zapadła decyzja
Przedłużone kontrole na granicy z Polską
Kontrole mają być uzależnione od sytuacji i "elastyczne". Podróżnii powinni mieć przy sobie dokumenty.
30 maja MSW w Berlinie ogłosiło, że stacjonarne kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone o kolejne pół roku do 15 grudnia. O przedłużeniu kontroli Niemcy poinformowały Unię Europejską.
REKLAMA
Niemieckie MSW podaje, że od połowy października do końca maja zarejestrowało 37 600 nielegalnych wjazdów, jeśli chodzi o granice z Austrią, Polską, Czechami, Szwajcarią. W 23 tysiącach przypadkow uniemożliwiono wjazd lub dalszy pobyt takich osób w Niemczech.
***
- Więcej marihuany w Polsce. Wiceminister zdrowia: normy, które założyliśmy, były za niskie
- "Holandia stała się narkopaństwem". Gorzkie słowa burmistrza Amsterdamu
ZDF in./in./
REKLAMA
REKLAMA