Tarcza czy bon? Jak - i czy w ogóle - państwo powinno reagować na wysokie ceny energii
Czy potrzebne jest dalsze blokowanie cen energii, czy jest możliwe z punktu widzenia przepisów europejskich? Czy powinien być bon energetyczny i mrożenie cen energii a więc i dopłaty z budżetu państwa, czy może jednak wszystkie środki należałoby przeznaczyć na wsparcie transformacji energetycznej? - to tematy dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza w PR24.
2024-06-10, 15:43
Prowadząca audycję przypomniała, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie podpisy pod ustawą o przeciwdziałaniu podwyżkom cen prądu i gazu. Tymczasem rząd zakłada, że tarczy energetycznej już nie będzie, a zamiast tego ma pojawić się bon energetyczny.
Jednocześnie mówi się, że energia może podrożeć od 30 proc., do nawet o 60 proc.
- Tarcza dotycząca cen energii wygasła zgodnie z datą, jaką przewidział rząd Prawa i Sprawiedliwości, więc wszyscy się tego spodziewali. Można było te tarcze utrzymywać, gdyby była na to zgoda Komisji Europejskiej, ale w tej chwili już w żadnym z krajów w Unii Europejskiej takich tarcz nie ma - powiedział Łukasz Bernatowicz.
- A jeżeli chcemy funkcjonować w gospodarce wolnorynkowej, to na dłuższą metę te ceny musiały wrócić do ceny rynkowej - dodał.
REKLAMA
Również Łukasz Bernatowicz uznał, że choć ingerencja na zasadzie wprowadzania tarcz osłonowych jest skuteczna i pożądana z wielu punktów widzenia, to w średnim i długim okresie wszelkie prawidła makroekonomii i mikroekonomii wskazują, że jest to nie do utrzymania, uwzględniając również aspekt stabilności finansowej państwa.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Posłuchaj
PR24/DoS
REKLAMA
* * *
Audycja: Rządy pieniądza
Prowadzący: Anna Grabowska
Goście: dr Łukasz Bernatowicz, prezes BCC i dr Jarosław Wąsowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
REKLAMA
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 9.07
REKLAMA