Sikorski komisarzem ds. obronności? "Wie, jak robić drzazgi z Armii Czerwonej"

2024-06-14, 09:02

Senator Krzysztof Kwiatkowski ocenił w Polskim Radiu 24, że szef MSZ Radosław Sikorski spełnia wszystkie kryteria, by pełnić funkcję unijnego komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa. - Jego znajomość rosyjskiego zagrożenia datuje się od lat 80. XX wieku. Jako korespondent w Afganistanie mógł w praktyce się przekonać, jak robić drzazgi z Armii Czerwonej. Jego doświadczenia są bezcenne - mówił Kwiatkowski.

Radosław Sikorski ma być jednym z kandydatów do objęcia w Komisji Europejskiej nowej funkcji komisarza ds. obronności. To jednak tylko jeden z kilku scenariuszy, które mogą stać się faktem po wyborach do europarlamentu.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że predestynują do tego Polskę wyniki wyborów do PE. - Dziś walczymy o pozycję międzynarodową Polski. Koalicyjnie deputowani zasiądą przy głównym negocjacyjnym stole. Nie będziemy w oślej ławce jak w czasach PiS. PiS na nic nie miało wpływu, ze wszystkim się kłóciło - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

- Jednym z głównych negocjatorów Europejskiej Partii Ludowej, środowiska, do którego należy PO, będzie Donald Tusk. EPL wraz z socjaldemokratami i liberałami tworzą większość w Parlamencie Europejskim, będą wybierać jego władze i zatwierdzać szefa Komisji Europejskiej. Tusk ma przy tym niezwykle mocną pozycję, bo w imieniu największej rodziny politycznej będzie współnegocjatorem. Dzięki temu w nowym budżecie UE znajda się pieniądze na umacnianie wschodniej granicy Wspólnoty, czyli polskiej granicy. Będziemy się też starać przekonać naszych partnerów do powołania nowego stanowiska - unijnego komisarza ds. obronności - dodał.

Komisarz Sikorski

Wymienia się tym kontekście Radosława Sikorskiego. - Znam go od 30 lat. Skutecznie, z zaangażowaniem i wiedzą będzie walczył o to, aby UE miała wrażliwość na sprawy związane z bezpieczeństwem. Trudno wyobrazić sobie lepszą kandydaturę. Jego znajomość rosyjskiego zagrożenia datuje się od lat 80. XX wieku. Jako korespondent brytyjskiej gazety w Afganistanie mógł w praktyce się przekonać, jak robić drzazgi z Armii Czerwonej. Jego doświadczenia są bezcenne - tłumaczył Kwiatkowski. 

REKLAMA

Komisarz Serafin 

Polsce mogłoby też przypaść stanowisko komisarza ds. rozszerzenia UE. - Piotr Serafin to świetny fachowiec. Wyjątkowo swobodnie porusza się po brukselskich salonach. Mamy przynajmniej dwóch świetnych, potencjalnych kandydatów - podsumował senator KO.

Posłuchaj

Krzysztof Kwiatkowski gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania - Rozmowa Poranka) 17:18
+
Dodaj do playlisty
 

Rozmowy premierów i prezydentów państw członkowskich o obsadzie najważniejszych stanowisk w UE rozpoczną się w poniedziałek.

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadząca: Roch Kowalski

Gość: Krzysztof Kwiatkowski

Data emisji: 14.06.2024

Godzina emisji: 7.33

REKLAMA

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej