Migranci dostaną świadczenia na koszt podatników? Dziemianowicz-Bąk: to niewyobrażalne

2024-06-18, 07:38

Migranci dostaną świadczenia na koszt podatników? Dziemianowicz-Bąk: to niewyobrażalne
Polska chce renegocjować zapisy dyrektywy azylowej. . Foto: PAP/AA/ABACA

- Polska przyjęła migrantów, uchodźców z Ukrainy, a Unia Europejska wciąż, w mojej ocenie, niedostatecznie dostrzega ten ogromny wysiłek - twierdzi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zgodnie z dyrektywą azylową, migranci mają otrzymać prawo do świadczeń socjalnych na koszt podatników na terenie każdego państwa Unii. 

- Nie jest wyobrażalne to, żeby polscy obywatele, którzy korzystają z systemu pomocy społecznej, byli w jakikolwiek sposób gorzej traktowani – powiedziała w Polsat News Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odnosząc się do dyrektywy azylowej. Zapewniła, że rząd rozpoczyna jej w tej sprawie negocjacje.

Dyrektywa, zgodnie z która migranci mają otrzymać prawo do świadczeń socjalnych na koszt podatników, nie weszła jeszcze w życie.  - Czas na wdrożenie dyrektywy jest odroczony - przekazała ministra pracy. 

"Równość, nie przywileje"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk została również zapytana, czy wejście w życie dyrektywy oznaczałoby, że świadczenia socjalne dla migrantów w Polsce i Niemczech będą takie same. - Taka sytuacja jest trudna do wyobrażenia - skomentowała ministra. 

Jak dodała, chodzi o równe traktowanie migrantów, a nie o przywileje. - Polityka migracyjna musi opierać się także na integracji, także na zabezpieczeniu równego traktowania cudzoziemców, którzy do nas przyjeżdżają, ale równego traktowania, a nie uprzywilejowanego traktowania - oceniła Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Jej zdaniem w interesie polskich obywateli jest równe traktowanie migrantów, ale "nie w jakiś szczególnie lepszy sposób".

Warunki będą renegocjowane

Jak zaznaczyła ministra, Polska będzie dążyć do renegocjowania warunków dyrektywy azylowej. - Nie jest wyobrażalne to, żeby polscy obywatele, którzy korzystają z systemu pomocy społecznej, którzy korzystają ze świadczeń, z zasiłku, byli w jakikolwiek sposób gorzej traktowani. Te warunki trzeba renegocjować - wskazała Dziemianowicz-Bąk.  - Co najmniej od 13 grudnia, co najmniej od zmiany władzy w Polsce, Polska znowu stała się partnerem do dialogu. Nie obrażamy się na Unię Europejską, ale tam, gdzie ona reprezentuje stanowiska, które są sprzeczne z polską racją stanu, będziemy to głośno mówić - dodała ministra. 

Jak przekazała, w sprawie dyrektywy azylowej istnieje przestrzeń do rozmów. - W tej chwili rozpoczynamy rozmowy, rozpoczynamy dialog, rozpoczynamy renegocjacje. Przewiduję, że zarówno ta dyrektywa, jak i inne rozwiązania unijne, mają taką przestrzeń do dialogu - oceniła ministra Dziemianowicz-Bąk.

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej