Putin u Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator podarował luksusowe auto, mimo sankcji

2024-06-19, 12:23

Putin u Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator podarował luksusowe auto, mimo sankcji
Wśród upominków dla północnokoreańskiego dyktatora znalazła się luksusowa rosyjska limuzyna. Foto: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Przebywający z wizytą w Korei Północnej prezydent Rosji usłyszał zapewnienie o poparciu dla jego inwazji na Ukrainę. Rozmowom towarzyszyła wymiana prezentów. Jeden z nich był obejściem sankcji nałożonych przez ONZ. Więcej w relacji Macieja Jastrzębskiego.

Podczas spotkania dyktatorów, północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zapewnił Władimira Putina o wsparciu jego inwazji na Ukrainę.

Eksperci wojskowi przypominają, że Korea Północna dostarcza Rosji pociski artyleryjskie oraz rakiety. W zamian Rosja pomaga Korei Północnej w pracach nad programem rakietowym, objętym międzynarodowymi sankcjami. 

Posłuchaj

Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Luksusowy prezent dla dyktatora

Wizyta Władimira Putina w Pjongjangu przypominała podróże zagraniczne sowieckich dygnitarzy.

Były uściski na czerwonym dywanie, wielokrotne zapewnienia o wzajemnym szacunku i współpracy, a także wymiana upominków. Władimir Putin podarował Kim Dzong Unowi luksusową limuzynę rosyjskiej produkcji Aurus.

REKLAMA

Niezależni obserwatorzy zwracają uwagę, że międzynarodowe sankcje wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakazują dostarczania do Korei Północnej aut klasy luks.

Rosja i Korea przeciwko zachodnim sankcjom

Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty w rządowej gazecie "Rodong Sinmun" ukazał się artykuł, w którym Władimir Putin zapewnia, że oba kraje wspólnie są w stanie obejść zachodnie sankcje.

Nie zabrakło także podziękowań dla Korei Północnej za wsparcie Rosji w wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. - Bardzo doceniamy, że KRLD zdecydowanie wspiera specjalną operację wojskową Rosji na Ukrainie, wyrażając solidarność z nami w najważniejszych kwestiach międzynarodowych oraz prezentując wspólne stanowisko w ONZ - zadeklarował Putin.

Czytaj także:

IAR/Maciej Jastrzębski/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej