Upały wkrótce wrócą do Polski. Sprawdź prognozę pogody na najbliższy tydzień

2024-06-23, 09:32

Upały wkrótce wrócą do Polski. Sprawdź prognozę pogody na najbliższy tydzień
Upały mają wrócić do Polski w środę . Foto: PAP/AA/Abaca

Polska chwilowo odpoczywa od upałów. Wysokie temperatury mają jednak wrócić w środę. Termometry mogą wtedy pokazać około 30 stopni. Upalnie będzie także przez kilka kolejnych dni. 

Cieplej - około 27 stopni - ma być już we wtorek. W środę termometry pokażą 30 stopni, a w czwartek i piątek 31-32. Nieco chłodniej ma być dopiero w sobotę. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada wydanie ostrzeżeń dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. 

Dla niektórych grup upał jest szczególnie niebezpieczny. Należą do nich osoby powyżej 65 lat, cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca. Ale dotyczy to także niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży, niepełnosprawnych oraz osób pracujących na powietrzu.

Niebezpieczny upał. Ryzyko udaru

Upały zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawy to wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.

REKLAMA

Aby chronić organizm w gorące, słoneczne dni należy nosić jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Wskazane są także odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Należy unikać opalania się pomiędzy godz. 11 a 15. Trzeba natomiast regularnie stosować krem z filtrem UV. Poza tym należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, wietrzyć je - najlepiej rano lub wieczorem. Eksperci zalecają też picie dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej.

Czytaj także:

PAP, IMGW, bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej