Palestyńczyk żywą tarczą. Sprawozdawczyni ONZ oskarża Izrael

2024-06-23, 14:53

Palestyńczyk żywą tarczą. Sprawozdawczyni ONZ oskarża Izrael
Izraelscy żołnierze mieli przywiązać Palestyńczyka do maski samochodu i użyć go jako żywej tarczy.Foto: screen/X

Izrael miał użyć palestyńskiego cywila jako żywej tarczy. Oskarża go o to specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich Francesca Albanese. Żołnierze mieli przywiązać rannego mężczyznę do maski samochodu. 

"Użycie żywej tarczy w praktyce. To zdumiewające, jak państwu powstałemu 76 lat temu udało się dosłownie wywrócić prawo międzynarodowe do góry nogami" - napisała Albanese w komentarzu do nagrania zamieszczonego przez Nicolę Peruginiego, wykładowcę stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Edynburgu.

Mężczyzna miał zostać ranny w nalocie. Jak podaje Agencja Reutera, izraelscy żołnierze zostali poproszeni o wezwanie karetki. Zamiast tego przywiązali Palestyńczyka do maski i odjechali.

Według Peruginiego wydarzenia ukazane na filmie rozegrały się w mieście Dżenin na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izraelska armia komentuje

Jak informują siły zbrojne Izraela, podczas operacji mającej na celu schwytanie poszukiwanych Palestyńczyków izraelscy żołnierze zostali ostrzelani i odpowiedzieli ogniem, raniąc podejrzanego, który został schwytany - przekazano w oświadczeniu wojska. Później żołnierze umieścili rannego mężczyznę na masce pojazdu, co było "złamaniem rozkazów i procedur" - dodano.

REKLAMA

"Zachowanie widoczne na nagraniu jest niezgodne z wartościami izraelskiej armii. Prowadzimy w tej sprawie śledztwo" - zaznaczono w komunikacie armii. Jak poinformowano, schwytany Palestyńczyk został przekazany służbom medycznym.

Na profilu Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca również pojawił się komentarz do sytuacji. Jak podano, "Izraelskie siły okupacyjne uniemożliwiły załogom Palestyny ​​Czerwonego Półksiężyca udzielenie pierwszej pomocy rannej osobie w rejonie Dżenin. Następnie umieścili rannego na przodzie wojskowego jeepa i zatrzymali go, a następnie pozwolili naszej załodze na przewiezienie go do szpitala".

W marcu br. Albanese oskarżyła Izrael o łamanie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.

"Przytłaczający charakter i skala izraelskiego ataku na Gazę oraz powstałe w jego rezultacie trudne do zniesienia warunki życia cywilów ujawniają zamiar fizycznego zniszczenia Palestyńczyków jako grupy" – napisała w swoim raporcie.

Władze Izraela nazwały wówczas te oskarżenia "obscenicznym odwróceniem rzeczywistości".

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej