Sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Na liście legendarny "Artek"

2024-06-24, 14:40

Sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Na liście legendarny "Artek"
Ośrodek "Artek" na Krymie/zdjęcie z 2013 r.Foto: Marcin LIBELT/East News

Unijne sankcje wobec Rosji za napaść na Ukrainę weszły w życie. Objęły one kolejnych 69 osób i 47 firm oraz instytucji. Na czarną listę wpisany został między innymi legendarny ośrodek dla dzieci "Artek" na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Sowiecki ośrodek "Artek" był chlubą Związku Radzieckiego. Teraz to obóz reedukacyjny dla ukraińskich dzieci porwanych z terenów okupowanych, w którym prowadzona jest rusyfikacja. Za to samo sankcjami została objęta też między innymi Fundacja Kadyrowa, czy Białoruski Związek Młodzieży. Niektórzy przedstawiciele z tych instytucji również zostali wpisani na czarną listę.

Lista jest długa

Od dziś sankcjami są objęci także między innymi kolejni dezinformatorzy i propagandyści siejący manipulację, oligarchowie, wojskowi, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, członkowie rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa, czy szefowie spółek z sektora zbrojeniowego.

Wśród firm wpisanych na czarną listę jest ta obsługująca port Wostocznyj, do którego docierała broń i amunicja z Korei Północnej oraz holding lotniczy Vołga-Dniepr. Sankcjami została też objęta największa rosyjska firma żeglugowa specjalizująca się w transporcie LNG i ropy - Sowkomfłot.

W sumie czarna lista, którą otwiera Władimir Putin, liczy teraz ponad 2200 osób, firm oraz instytucji.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

UE ostatecznie zatwierdziła 14.pakiet sankcji UE wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

IAR/Beata Płomecka/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej