Koalicja skrajnej prawicy. AfD wchodzi we współpracę z neonazistowską Ojczyzną

2024-06-25, 19:30

Koalicja skrajnej prawicy. AfD wchodzi we współpracę z neonazistowską Ojczyzną
Skrajnie prawicowa AfD w koalicji z neonazistowską Ojczyzną na szczeblu lokalnym. Foto: PAP/FILIP SINGER

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) utworzyła koalicję z neonazistowską Ojczyzną (Die Heimat). To pierwsza koalicja tych skrajnych ugrupowań na poziomie lokalnym w Niemczech.

O utworzeniu wspólnej frakcji poinformowała w oświadczeniu Ojczyzna. Ugrupowanie, do 2023 r. znane jako Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), została zaklasyfikowana przez Urząd Ochrony Konstytucji (kontrwywiad) jako partia skrajnie prawicowa, działająca przeciwko demokratycznemu państwu konstytucyjnemu.

Do koalicji doszło w mieście Lauchhammer i w powiecie Oberspreewald-Lausitz w Brandenburgii.

Program Ojczyzny jest zbliżony do postulatów NSDAP

W jej programie znajdują się postulaty m.in.: "zabezpieczenia egzystencji narodu niemieckiego" poprzez "aktywną politykę rodzinną i populacyjną", powrotu do marki niemieckiej czy przyznawania niemieckiego obywatelstwa wyłącznie w oparciu o pochodzenie. Według politologów i historyków program Ojczyzny jest zbliżony do postulatów NSDAP, reprezentując ideologię nacjonalistyczną i rewanżystowską.

Portal RND zauważa, że koalicja AfD i Ojczyzny na poziomie lokalnym w Brandenburgii to zasługa lidera AfD Tino Chrupalli, a centralną rolę będzie tam odgrywać przedstawiciel drugiej partii Thomas Guertler.

REKLAMA

Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej