Płoną największe bagna świata. Ogromny wpływ na klimat
W związku z ogromną ilością pożarów na obszarze Pantanalu, brazylijska policja federalna rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę dochodzenia. Na obszarze pokrytym tropikalną roślinnością, będącym domem dla wielu rzadkich gatunków, wydano zakaz używania ognia. Obszar Pantanalu ma wpływ na klimat całego regionu, a Brazylia i sąsiednie kraje coraz bardziej odczuwają tego skutki.
2024-07-04, 07:10
Pantanal to najbardziej rozległe bagna świata o obszarze 200 tysięcy kilometrów kwadratowych. Rozciągają się głównie w kotlinie o tej samej nazwie na terenie Brazylii oraz w niewielkiej części w sąsiednich krajach - Boliwii i Paragwaju, dokładnie w centrum Ameryki Południowej. Od początku roku do 23 czerwca na tym terenie zarejestrowano 3262 pożary.
To najwięcej przypadków w historii notowań rozpoczętych w 1998 roku i 22 razy więcej niż w tym samym okresie w roku 2023. Dotychczasowy rekord pochodzi z 2020 roku, kiedy to od stycznia do czerwca zanotowano na terenie Pantanalu 2354 pożary.
Zmiany klimatyczne sie pogłębiają
Brazylijski Krajowy Instytutu Badań Przestrzennych (INPE) w ogłoszonym we wtorek raporcie zwraca uwagę, że Pantanal pod wpływem zmian klimatycznych płonie teraz nieporównanie częściej, co z kolei przyspiesza dalsze zmiany klimatu w Brazylii i krajach sąsiednich. Pożary zaczynają się też znacznie wcześniej, niż w poprzednich dekadach.
Doroczna wielka susza zwykle rozpoczynała się w tym rejonie Ameryki Południowej dopiero w sierpniu i trwała do października. Dopiero wówczas, wraz ze zjawiskiem El Nino, ogień pojawiał się w amazońskich lasach.
Pantanal, którego obszar wynosi 2,2 mln ha, jest siedliskim tysięcy rzadkich i coraz bardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, m.in. kajmanów i kapibar oraz 180 gatunków ptaków wędrownych.
Tereny podmokłe są najskuteczniejszymi pochłaniaczami dwutlenku węgla na Ziemi. Podczas pożarów "oddają" go do atmosfery, potęgując efekt cieplarniany.
REKLAMA
- Trudna sytuacja w Grecji. Strażacy walczą z groźnymi pożarami
- Wystrzelili fajerwerki z jachtu i wywołali pożar. Są zatrzymani
- Susza i nadmierna eksploatacja to duże zagrożenie. "Musimy zmienić podejście do lasów"
PAP/egz
REKLAMA