Zagadkowy zgon w rosyjskim MON. Nie żyje Magomed Chandajew

2024-07-10, 13:12

Zagadkowy zgon w rosyjskim MON. Nie żyje Magomed Chandajew
Timur Iwanow i Magomed Chandajew. Foto: t.me/milinfolive

Nagle, w wieku 62 lat, zmarł Magomed Chandajew, szef departamentu w rosyjskim MON, powiązany z aresztowanym za korupcję byłym wiceministrem obrony Timurem Iwanowem - podają rosyjskie rządowe agencje. Niezależne media zwracają uwagę, że przyczyna i miejsce śmierci Chandajewa nie zostały podane w oficjalnych komunikatach.

Magomed Gasanow, szef rejonu szamilskiego w Dagestanie, przekazał agencji TASS we wtorek, że ciało Chandajewa trafiło do Machaczkały, a następnie pochowano go w Gencie, jego rodzinnej wsi w górach Kaukazu.

Jak podaje serwis Moscow Times, Chandajew przez długi czas odpowiadał w resorcie obrony za kontrakty budowalne. W latach 2018-2023 piastował m.in. funkcję dyrektora generalnego Głównej Dyrekcji Budownictwa Specjalnego. Swoje ostatnie stanowisko, szefa departamentu egzaminów państwowych MON, zaczął pełnić w czerwcu 2023 r.

Związki z Iwanowem

Chandajew podlegał bezpośrednio byłemu ministrowi obrony Timurowi Iwanowowi, który pod koniec kwietnia został aresztowany pod zarzutem przyjęcia łapówek wielomilionowych łapówek.   

Zmarły posiadał stopień doradcy państwowego 2. klasy, a także stopień pułkownika rezerwy. W 2021 roku Iwanow osobiście wręczył Chandajewowi Order Aleksandra Newskiego – drugie najwyższe cywilne odznaczenie w Rosji. Pułkownik posiadał również Order Honoru i Order Zasługi Wojskowej.

REKLAMA

Zmarł w środku czystki w MON

Chandajew zmarł w trakcie czystki w rosyjskim MON związanej z serią skandali korupcyjnych. Nie wiadomo, czy zdołał złożyć zeznania w sprawie swojego byłego szefa.

Iwanow został zatrzymany 23 kwietnia, a następnego dnia trafił do aresztu w sprawie dotyczącej łapówki w wysokości 1,185 mld rubli (ok. 50 mln zł). Niedługo później Putin zdymisjonował ministra obrony Siergieja Szojgu, który stał na czele tego resortu przez 12 lat.

Czytaj także:

Moscow Times/gge.ru/WR/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej