Trzeba implementować dyrektywę unijną o opłacie audiowizualnej

2024-07-09, 17:00

Trzeba implementować dyrektywę unijną o opłacie audiowizualnej
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) jeszcze bardziej zwiększy problemy wydawców, gdy treści gazet i stron internetowych zostaną wykorzystane jako bazę do nowych treści opracowanych przez algorytmy. Zarobią na tym tylko cyfrowi giganci.Foto: Shutterstock/NicoElNino

To, że Polska przez trzy lata nie dokonała implementacji dyrektywy unijnej o prawie autorskim jest skandalem - powiedział Damian Flisak, prawnik, specjalista od prawa autorskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Gość audycji, podkreślił, że jedyna korzyść z tej sytuacji polega na tym, że mamy możliwość korzystania z rozwiązań innych krajów.


Posłuchaj

Damian Flisak ekspert prawa tłumaczy problemy z dyrektywą unijną o prawie autorskim ( Ekspres Gospodarczy, Błażej Prośniewski PR1) 5:58
+
Dodaj do playlisty

 

W przypadku Francji dopiero interwencja francuskiego odpowiednika UOKiK, spowodowała nałożenie kar na cyfrowych gigantów. Do roku 2026 UE daje czas na uporządkowanie sporu firm takich jak Google z wydawcami materiału prasowego i internetowego, wykorzystywanego później  do reklam przez cyfrowych gigantów, gdy dostawcy tych treści: gazety i portale, nie dostają za to pieniędzy. W przypadku Polski widać chęć aby strony sporu dogadały się same bez ingerencji rządu, ale to nie jest możliwe, bo globalne koncerny dysponują dużą rynkową przewagą.  Dlatego dobrze, że premier Donald Tusk chce się spotkać z branżą wydawców. A jeszcze większym problemem będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do tworzenia "nowych" treści, ale z wykorzystaniem tego, co już wcześniej było opublikowane w Internecie.

 

REKLAMA


----------------------------------------------------------------

PR24/sw

* * *

Audycja: Ekspres Gospodarczy

Prowadzący: Błażej Prośniewski

REKLAMA

Goście: Daniel Flisak, ekspert prawa autorskiego

Data emisji: 09.07.2024

Godzina emisji: 16:34

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej