Kryzys przywództwa w PiS? Jackowski: słowa senatora Pęka trzeba brać poważnie

2024-07-10, 17:33

- Jarosław Kaczyński jest obecnie liderem największej partii opozycyjnej, tracącej kolejne przyczółki, do których się przyzwyczaiła przez ostatnich osiem lat. To oczywiste, że jego pozycja polityczna jest słabsza - powiedział w Polskim Radiu 24 były senator PiS oraz niezależny Jan Maria Jackowski. 

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron oraz radny Piotr Ćwik zostali w zeszłym tygodniu zawieszeni w prawach członków PiS, Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty, zapowiadała złożenie mandatu, jednak tego nie zrobiła. 

- Znam szereg struktur terenowych PiS, w których [są] różnego rodzaju konflikty personalne, choć przede wszystkim są to konflikty mające na celu ustalenie, kto "trzyma władzę" i kto ma realny wpływ na to, co zależy od Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 były senator Prawa i Sprawiedliwości (później senator niezależny), obecnie analityk polityczny Jan Maria Jackowski. 

Jego zdaniem, spór o wybór zarządu województwa małopolskiego stał się widowiskowy i "cała Polska mogła obserwować sześciokrotne głosowanie na Łukasza Kmitę, a potem pojawienie się ni stąd, ni zowąd innego kandydata". - Teraz mamy pokłosie tego konfliktu - dodał. 

Kryzys przywództwa w PiS? "Słowa senatora Pęka trzeba brać poważnie"

Odnosząc się do opinii senatora Marka Pęka, który pisał na profilu X o "kryzysie przywództwa w PiS", gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że senator "jest członkiem gremiów kierowniczych Prawa i Sprawiedliwości". - Skoro on tak twierdzi, to ja bym te słowa brał bardzo poważnie pod uwagę - przyznał. 

REKLAMA

- Straszenie radnych, którzy zostali wybrani na pięcioletnią kadencję, że w 2029 roku nie znajdą się na listach PiS, jest trochę śmieszne. Nikt nie wie, co będzie z PiS przez najbliższe pięć lat ani co będzie z jego przywództwem - analizował. 

Czytaj także: 

Jego zdaniem "jest oczywiste, że pozycja (Jarosława Kaczyńskiego - red.) słabnie, tym bardziej że PiS nie jest już u władzy".

- Gdy jeszcze był u władzy i miał wpływ na politykę centralną - współpraca między takim samorządem wojewódzkim a rządem ma istotne znaczenie - i prezes Jarosław Kaczyński teoretycznie miał wpływ na to, kto będzie wojewodą, kto będzie prezesem spółki, kto będzie na listach wyborczych i kto będzie miał dostęp do rządowych programów (...), to siłą rzeczy jego pozycja polityczna była większa niż w obecnej sytuacji, gdzie jest liderem największej partii opozycyjnej, tracącej kolejne przyczółki, do których się przyzwyczaiła przez ostatnich osiem lat - ocenił. 

- Z tego punktu widzenia uważam, że opinia Marka Pęka jest jak najbardziej uzasadniona - zakończył Jan Maria Jackowski. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Jan Maria Jackowski gościem Pawła Pawłowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:24
+
Dodaj do playlisty

 

Krótko po wyborach marszałka województwa małopolskiego, którym został Marek Smółka, senator PiS Marek Pęk napisał na X: "mamy w PiS coraz większy kryzys przywództwa, lojalności i elementarnej przyzwoitości. Partia jest skłócona, po raz kolejny okazuje się, że aby wysoko awansować, trzeba ostro się postawić, a nawet zdradzić. Uczciwi i lojalni znowu zostali wykorzystani do bezowocnej walki i teraz stoją z boku i kolejny raz zastanawiają się, po co to wszystko było".

***

AudycjaRozmowa Polskiego Radia 24
ProwadzącyPaweł Pawłowski
GośćJan Maria Jackowski (były senator PiS, analityk polityczny)
Data emisji: 10.07.2024
Godzina emisji: 16.30


Polskie Radio 24 / mbl / wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej