Memoriał Wagnera 2024. Udany start polskich siatkarzy. Biało-Czerwoni rozbili Egipt

2024-07-12, 17:27

Biało-Czerwoni pewnie pokonali Egipt. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Reprezentacja Polski siatkarzy pewnie pokonała Egipt 3:0 (25:16, 25:21, 25:18) w pierwszym meczu Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie. Egipcjanie będą grupowymi rywalami podopiecznych Nikoli Grbicia podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Na inaugurację imprezy Polacy pewnie pokonali reprezentację Egiptu 3:0. Drużyna z Afryki będzie rywalem reprezentacji Polski również w fazie grupowej igrzysk olimpijskich w Paryżu.

W sobotę (13 lipca) podopieczni Nikoli Grbicia zagrają z reprezentacją Niemiec, którą prowadzi Michał Winiarski. Na zakończenie turnieju gospodarze spotkają się w niedzielę (14 lipca) ze Słowenią.

Mecz z Egiptem był dla obydwu zespołów rozpoznaniem sił przed zaplanowanym na 27 lipca spotkaniem, którym obydwa zespoły zainaugurują rywalizację na turnieju olimpijskim w Paryżu. Trener Biało-Czerwonych Nikola Grbić nie skorzystał tym razem z Wilfredo Leona, który ma drobny problem mięśniowy.

Polacy od początku narzucili swoje warunki. Szybko objęli prowadzenie 4:0, a potem 8:2. Rywale nieco odrobili stratę i po chwili przegrywali 6:9. Biało-Czerwoni błyskawicznie jednak odzyskali inicjatywę i wygrali pierwszą partię do 16.

Drugi set miał bardziej wyrównany przebieg. Egipt nawet prowadził 11:10. Wówczas Polacy zdobyli kolejno 3 punkty i już nie oddali inicjatywy. Seta zakończył mocnym atakiem Łukasz Kaczmarek. Trzecia partia wyrównany przebieg miała do stanu po 6. Potem 4 punkty zdobili Polacy, którzy systematycznie powiększali przewagę. W polskim zespole najwięcej punktów zdobył Kamil Semeniuk - 13. Bartosz Kurek, który nie grał w trzecim secie - miał 2 mniej.

Polska – Egipt 3:0 (25:16, 25:21, 25:18)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Norbert Huber, Tomasz Fornal, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek oraz Paweł Zatorski (libero) – Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Bartłomiej Bołądź.

Egipt: Abdelrahman El-Hossiny, Mohamed Dola, Hassan Seif Abed, Ahmed Azab, Mohamed Hamada, Mostafa Gaber oraz Mohamed Reda (libero) - Mohamed Asran, Abdalia Hossam Youssef, Mohamed El-Mahdy, Ahmed Deyo, Mohamed, Haikal Reda.

Memoriał Wagnera 2024 – terminarz:

2024-07-12: Polska – Egipt 3:0 (25:16, 25:21, 25:18)
2024-07-12: Słowenia – Niemcy 3:2 (25:22, 25:20, 21:25, 20:25, 15:13)
2024-07-13: Polska – Niemcy (sobota, godzina 18.30)
2024-07-13: Słowenia – Egipt (sobota, godzina 20.30)
2024-07-14: Niemcy – Egipt (niedziela, godzina 14.30)
2024-07-14: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 18.30)

W ostatnich latach Memoriał Wagnera był dla reprezentacji Polski ostatnim sprawdzianem formy przed wielkimi imprezami, jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata czy Europy. W tyk roku będzie przedostatnim, gdyż przed igrzyskami w Paryżu  Polski Związek Piłki Siatkowej zorganizuje jeszcze turniej w Sopocie.

Nikola Grbić zakończył spekulacje i ogłosił nazwiska 12 reprezentantów powołanych do składu na igrzyska olimpijskie oraz jednego rezerwowego. Wybory serbskiego szkoleniowca wzbudziły kontrowersje.