Działania szefa KRRiT wobec mediów publicznych. Wicemarszałek Senatu: to sabotaż
Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno z Polski 2050 wystosował oświadczenie, w którym stwierdził, że "działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego" odnoszące się do finansowania mediów publicznych "można uznać za sabotaż". Jak wyjaśnił, "media publiczne są ważnym elementem obrony cywilnej kraju".
2024-07-19, 13:28
Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno przypomniał, że "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której zadaniem jest dbanie o media publiczne, od pół roku nie przekazuje im środków z abonamentu opłaconego przez Polaków, próbując doprowadzić do zapaści mediów". "Tym samym wpisuje się w putinowską politykę wojny hybrydowej" - ocenił.
Maciej Żywno: media publiczne stanowią część infrastruktury krytycznej
Jak zauważył, "podlaskie media publiczne stanowią część infrastruktury krytycznej, w sytuacji zagrożenia wojną lub zagrożenia klęskami żywiołowymi to one zapewniają dotarcie z alertami i instrukcjami działań do obywateli".
"Środki z abonamentu służą między innymi do opłat za prąd i obsługę nadajników radiowo-telewizyjnych, utrzymania gotowości do nadawania" - napisał.
"Działania przewodniczącego KRRiT to sabotaż"
Podkreślił, że media publiczne są ważnym elementem obrony cywilnej kraju. "Działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą trwa konflikt zbrojny, można uznać za sabotaż" - zaznaczył wicemarszałek Senatu.
REKLAMA
7 lutego KRRiT zdecydowała w uchwale o tym, że środki z abonamentu RTV mają trafiać do depozytu sądowego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego ws. postawienia tych spółek w stan likwidacji. 23 maja posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu.
- Zmiany w mediach publicznych. Bosacki: abonament był fikcją
- "Dobry kierunek". Posłowie o założeniach nowej ustawy medialnej
PAP/jmo/wmkor
REKLAMA