Wykończenie z odzysku. Materiały z drugiej ręki sposobem na oszczędności i ekologię

2024-07-26, 20:00

Wykończenie z odzysku. Materiały z drugiej ręki sposobem na  oszczędności i ekologię
Gość Polskiego Radia 24 zachęcał, by do remontu lub wykończenia mieszkania wykorzystać materiały z drugiej ręki. Foto: r.classen/ Shutterstock

- Projektowanie z recyklingu jest reaktywne, musimy wprost odpowiadać na to, co uda nam się znaleźć - mówił w Polskim Radiu 24 architekt i pomysłodawca uzyj.to Karol Łącki. Tłumaczył też, czym mogłyby stać się osiedlowe "materiałodzielnie". 

Wykorzystanie używanych i niepotrzebnych mebli i materiałów budowlanych pozwala obniżyć kosztu remontu - przekonują twórcy platformy uzyj.to. - To takie budowlane vinted, miejsce, gdzie wszystko, co związane z budową może zostać wymienione, sprzedane, oddane i zakupione - wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Karol Łącki, architekt, pomysłodawca i twórca uzyj.to. 

Wyzwania projektowania z odzysku

Zaznaczył, że to nie tylko platforma wymiany towarów, ale także studio projektowe nastawione na ponowne wykorzystanie materiałów. 

Stwierdził też, że wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim są przykładem "bezsensownego marnotrawienia zasobów". - Codziennie jesteśmy świadkami gdy ktoś burzy ścianę postawioną, otynkowaną i pomalowaną miesiąc wcześniej. Ktoś wymontowuje gniazdka i włączniki, które ktoś założył dwa tygodnie temu i wyrzuca je, bo chce czarne. Ma do tego prawo, ale może zróbmy tak, by wszystko, co jest demontowane, nie lądowało w kontenerach, tylko trafiło dalej do kogoś, komu się przyda - wyjaśniał ideę uzyj.to. 

- Projektowanie z recyklingu jest reaktywne. Musimy wprost odpowiadać na to, co uda nam się znaleźć - zaznaczył. Wskazywał, że z płytek z odzysku mogą powstawać np. fartuchy kuchenne, czyli wypełnienie ścian za blatem, czy elementy w łazienkach. - Rozwiązań jest wiele, dajemy sobie z nimi radę - podkreślał. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Karol Łącki gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 22:55
+
Dodaj do playlisty

Materiałodzielnia na każdym osiedlu

Rozmówca "Zmiany klimatu" zachęcił też do wymieniania się między sąsiadami drobiazgami przydatnymi w czasie prac remontowych, jak kleje czy silikony. - Jestem sobie w stanie wyobrazić, że na dużym osiedlu, jeśli komuś odpadła listwa od ściany i zużył 1/20 potrzebnego kleju, można by się tą tubką wymienić z innymi - wyjaśniał. 

- Założenia jadłodzielni są bardzo blisko materiałodzielni - zielonej skrzynki, w której można te materiały wykorzystywać. Pracujemy nad tym, idei jest mnóstwo. Pracujemy nad tym, by wdrożyć je w życie - mówił Karol Łącki. 

Czytaj także: 

***

AudycjaZmiana klimatu
ProwadzącyMarta Hoppe
Gość: Karol Łącki
Data emisji: 26.07.2024
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej