Rój łazików i sztuczna inteligencja. Polacy marzą o rewolucji w sposobie badania Marsa

2024-07-27, 21:35

Rój łazików i sztuczna inteligencja. Polacy marzą o rewolucji w sposobie badania Marsa
Polscy naukowcy marzą o swoim wkładzie w badania Marsa. Foto: NASA/JPL-Caltech

- Chcielibyśmy być wśród tych, którzy jako pierwsi będą mogli eksplorować powierzchnię Marsa w poszukiwaniu na przykład dawno skamieniałego życia albo informacji o tym, jak jest on odmienny lub podobny do Ziemi. Być może kiedyś wnuki naszych wnuków będą zamieszkiwały na Marsie - podkreślił prof. Robert Olszewski, kierownik badań mających na celu znaleźć lepszy sposób badania powierzchni tej planety.

Zakończyły się pierwsze testy współpracy dwóch łazików wyposażonych w sensory mogące służyć eksploracji Marsa. Badania odbywają się w ośrodku w Józefosławiu, gdzie realizowany jest projekt CENAGIS – Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych. 

- Naszym pomysłem jest rój kilkunastu, może kilkudziesięciu małych łazików marsjańskich zdolnych komunikować się ze sobą, rozpoznawać ukształtowanie terenu, oceniać bezpieczeństwo danego ruchu i wspólnie realizować projekty badawcze - powiedział Polskiemu Radiu 24 kierownik tych badań prof. PW dr hab. inż. Robert Olszewski. 

Więcej znaczy szybciej. I taniej

Wskazał, że roboty mogłyby poznawać formy geomorfologiczne Marsa oraz poszukiwać śladów życia sprzed kilku miliardów lat. 

Wykorzystanie grupy robotów oznaczałoby także zmianę sposobu eksploracji sąsiada Ziemi, dotychczas do badania Marsa używa się bowiem pojedynczych, dużych łazików, jak amerykańskiego Perseverance. Komunikacja z nim z Ziemi i ustalanie trajektorii jazdy są utrudnione, sygnał potrzebuje bowiem kilkunastu minut by dotrzeć do na Czerwoną Planetę.

REKLAMA

Czytaj także: 

Dlatego właśnie można wykorzystać rój łazików, co pozwoliłoby prowadzić badania szybciej, prościej, taniej i jednocześnie ograniczając ryzyko awarii. - Jeżeli jeden, drugi, czy kilka łazików ulegnie awarii, to znakomita większość będzie mogła wykonywać swoje badania niezależnie i przekazywać uzyskane informacje na Ziemię - wyjaśnił.

Marsjańskie warunki na Mazowszu

Polscy naukowcy starają się przygotować łaziki do funkcjonowania na Marsie odtwarzając warunki tam panujące w laboratorium. - Nasze łaziki mierzą sztucznie ukształtowane formy terenu i radzą sobie z tym całkiem dobrze. Jeśli nadal tak będzie, to zamierzamy w niedalekiej przyszłości wybrać się np. na Atacamę lub Antarktydę, gdzie występują prawdziwe podobne [do marsjańskich] formy terenu. To byłaby ostateczna próba przed misją, która, mam nadzieję, wybrałaby się kiedyś na Marsa - mówił prof. Robert Olszewski. 

- Chcielibyśmy być wśród tych, którzy jako pierwsi będą mogli eksplorować powierzchnię Marsa w poszukiwaniu np. dawno skamieniałego życia albo informacji o tym, jak jest on odmienny lub podobny do Ziemi. Być może kiedyś wnuki naszych wnuków będą zamieszkiwały na Marsiepodkreślił prof. Robert Olszewski. 

REKLAMA

Rój marsjańskich łazików to wspólny projekt naukowy PW, UJ, NASA oraz Uniwersytetów w Bazylei i San Jose związanego z eksploracją Marsa.

***

AudycjaTemat dnia
ProwadzącyMaciej Wolny
Gość: prof. PW dr hab. inż. Robert Olszewski (Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskie)
Data emisji: 27.07.2024
Godzina emisji: 18.43

Polskie Radio 24/mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej