Globalizacja a muzyka miast. Jak twórcy zamienili ulicę na scenę
Globalizacja i otwarcie świata wpłynęły na muzykę ulicy i miejski folklor - wynika z wypowiedzi muzykolożki dr Ewy Grygier dla Polskiego Radia 24. Jak mówiła, za sprawą umiędzynarodowienia i wykonawców, i odbiorców, folklor miejski przeniósł się z chodników na profesjonalne sceny.
2024-07-28, 16:00
Muzyka uliczna jest często pomijana przez muzykologów, traktowana jako chałtura, coś pomniejszego, niegodnego uwagi. W literaturze naukowej to swoista biała plama - mówiła w Polskim Radiu 24 etnomuzykolożka dr Ewa Grygier, autorka książki "Artysta, performer, żebrak. Zjawisko muzykowania ulicznego w Polsce w XXI ieku w świetle teorii performensu".
Jak mówiła, zainteresowała się ulicznym folklorem ze względu na jego powszechność w przestrzeni miast, a także przez poświęcone temu wykłady na uniwersytecie w Wiedniu. - Muzyka ulicy jest bardzo obecna w naszym życiu. To powszechne zjawisko, ono jest, dlatego warto je opisać - wskazywała.
Folklor a globalizacja
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, globalizacja wpłynęła na miejski folklor. W dawnych czasach ulicznych grajków można było posłuchać w Warszawie, we Lwowie, a także w Krakowie i w Łodzi. - Pojawiają się jeszcze echa tego folkloru - zaznaczyła wskazując na stołeczną Orkiestrę z Chmielnej występującą do dziś.
- Folklor miejski miał to do siebie, że komentował bieżącą rzeczywistość, śpiewał o bieżących wydarzeniach. Dziś tę funkcję pełnią inne media, informacje zdobywamy gdzie indziej. Także środowisko miejskie nie jest zunifikowane. Mamy ludzi zewsząd, z całego świata, którzy niekoniecznie się pod tym szyldem folkloru miejskiego identyfikują - wskazała
REKLAMA
Czytaj także:
- Orkiestra z Chmielnej, czyli folklor po warszawsku. "To było wyjątkowe zjawisko"
- Dejcie Pozór! Bydymy grać!
Jej zdaniem piosenki o warszawskich Antkach czy krakowskich Andrusach to nie jest świat, z jakim identyfikuje się wielu słuchaczy, dlatego też "folklor znalazł ujście gdzie indziej i jest zjawiskiem scenicznym". - Są festiwale poświęcone tej muzyce, to bardziej życie sceniczne. Stał się raczej wyobrażeniem, niż realnym folklorem - oceniła dr Ewa Grygier.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość: dr Ewelina Grygier (etnomuzykolożka, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 12.06
Polskie Radio 24/mbl
REKLAMA