80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wolności nikt nie daje na zawsze"

2024-07-30, 15:53

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wolności nikt nie daje na zawsze"
- Byliśmy oswojeni ze śmiercią, bo po wyjściu z domu nigdy nie było wiadomo czy się do niego wróci - wspomina powstaniec warszawski. Foto: Żdżarski Wacław/NAC

- 1 sierpnia 1944 roku, po tych latach upokorzeń, była wielka euforia na ulicach. Pamiętam jak już po wybuchu powstania cywile szyli polskie flagi - wspominał w Polskim Radiu 24 powstaniec warszawski Janusz Maksymowicz ps. "Janosz".

W tym roku 1 sierpnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstaniec Janusz Maksymowicz przyznał, że od początku powstania Armii Krajowej był do niej zaprzysiężony.

- W przeddzień powstania otrzymałem rozkaz, że mam się zameldować na ul. Długiej. 1 sierpnia, po tych latach upokorzeń była wielka euforia na ulicach, pamiętam, jak już po wybuchu powstania cywile szyli polskie flagi. Nareszcie mogliśmy podjąć walkę o niepodległość kraju, marzyliśmy o tym od dawna - wspominał.

- Nie bałem się, byliśmy oswojeni ze śmiercią, bo po wyjściu z domu nigdy nie było wiadomo czy się do niego wróci - były łapanki, rozstrzeliwano ludzi - mówił.

Posłuchaj

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Była wielka euforia" (Temat dnia) 21:23
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem powstańca "jeżeli ojczyzna tego wymaga, to nie należy patrzeć, jak wielką daninę musimy dać - to jest prawdziwy patriotyzm". - Wolności nikt nikomu nie daje na zawsze, o wolność trzeba dbać - dodał.

REKLAMA

80. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

1 sierpnia, o godz. 17.00, w godzinę "W", w Warszawie zawyją syreny. Miasto odda hołd i szacunek wydarzeniom sprzed 80 lat i zatrzyma się na symboliczną minutę. Jubileuszowa rocznica zrywu będzie obchodzona w wielu miejscach pamięci, m.in. w Parku Powstańców Warszawy, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Gloria Victis, ale i w Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego.

***

Audycja: Temat dnia

REKLAMA

Prowadząca: Maciej Wolny

Goście: Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" (powstaniec warszawski)

Data emisji: 30.06.2024

Godzina emisji: 15.08

REKLAMA

Polskie Radio 24/dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej