Izrael szykuje się na najgorsze. Pełna mobilizacja, superbunkier dla dowództwa

Izrael przygotowuje się do ataku Iranu. W gotowości są systemy przechwytywania pocisków, samoloty patrolują niebo. Ministrom rozdane telefony satelitarne, a dla dowództwa przygotowano superbunkier. Testowano nowy system alarmowy dla ludności. 

2024-08-04, 21:20

Izrael szykuje się na najgorsze. Pełna mobilizacja, superbunkier dla dowództwa
Izrael. Przygotowania do ataków: system ostrzeżeń, bunkier dla rządu, rejsy ewakuacyjne. Foto: PAP/AA/ABACA

W gotowości do przechwytywania pocisków ziemia-ziemia dalekiego zasięgu z Iranu i Jemenu jest system Strzała. Podobnie gotowe do obrony są systemy Proca Dawida i Żelazna Kopuła. Niebo nad Izraelem patrolują myśliwce. W dyspozycji są wszystkie rodzaje izraelskich sił zbrojnych. W wirze przygotowań i dyplomatycznych rozmów są także sojusznicy Izraela.

Służba bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet przygotowała w Jerozolimie bunkier dowodzeniazdolny do przetrwania poważnych ataków. W nim w razie wojny wyżsi rangą przywódcy będą mogli przebywać przez dłuższy czas.

Członkom rządu i wyższym urzędnikom rozdano telefony satelitarne, na wypadek zniszczenia sieci naziemnej i komórkowej.

Wedle informacji przekazywanych przez część mediów, do ataku Iranu może dojść już niedługo, w najbliższych dniach, a nawet godzinach. Przy tym przywódcy Izraela obawiają się ataku jednocześnie na kilku frontach.

REKLAMA

Czytaj także:

System alarmowy

Wojskowe dowództwo odpowiedzialne za obronę cywilną zakończyło próby nowego systemu alarmowego dla ludności, który wysyła SMS-y z ostrzeżeniami wszystkim posiadaczom telefonów komórkowych na danym obszarze. ‘

System pomoże w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak atak rakietowy na Izrael - zaznaczyło dowództwo.

REKLAMA

Oprócz tego w Izraelu działa system syren alarmowych, w wypadku zagrożenia ostrzeżenia są również widoczne w aplikacji obrony cywilnej i nadawane w mediach.

Ministra transportu Miri Regew poleciła zorganizowanie rejsów na Cypr, by pomóc Izraelczykom, którzy utknęli za granicą z powodu odwołania przez wiele linii lotniczych lotów do i z Tel Awiwu - poinformowała telewizja Kanał 12.

Izraelczycy chcący wrócić do kraju są też sprowadzani wojskowymi samolotami transportowymi. Władze zalecają, by obywatele w takiej sytuacji kierowali się do Grecji i na Cypr, skąd będzie organizowany transport do Izraela.

REKLAMA

Iran i sojusznicy grożą odwetem

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest najbardziej napięta od miesięcy i grozi dalszą eskalacją prowadzonego na różnych frontach konfliktu Izraela z Iranem i sprzymierzonymi z nim palestyńskim Hamasem, libańskim Hezbollahem i jemeńskim ruchem Huti.

Czytaj także:

Po ostatnim uderzeniu Izraela na Bejrut i przypisywanym mu ataku w Teheranie, gdzie zginęli wysocy rangą przywódcy Hamasu i Hezbollahu, Iran i jego sojusznicy zapowiedzieli zemstę.

Trwa montowanie koalicji

USA podkreślają, że pomogą Izraelowi w odparciu ewentualnego ataku i wzmacniają swoje siły na Bliskim Wschodzie, wzrastają jednak obawy, że spirala ataków może doprowadzić do pełnowymiarowej wojny. Prezydent Joe Biden i amerykańska dyplomacja podkreślają konieczność obniżenia napięcia.

REKLAMA

Według serwisu Axios, który powołuje się na przedstawicieli USA i Izraela, irański atak może nastąpić już w poniedziałek. Są to nieoficjalne doniesienia i inne media podają inne daty, na przykład 12-13 sierpnia.

Media oceniają, że USA pracują nad odrodzeniem koalicji, która udaremniła atak na Izrael w kwietniu tego roku. Jednocześnie Stany Zjednoczone zapowiedziały rozmieszczenie na Bliskim Wschodzie dodatkowych sił - okrętów i samolotów, zdecydowano także o rotacji lotniskowców.

***

PAP/in./agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej