"Tupot małych stóp". Jak zadbać o "fundament" ciała u dziecka?
- Tak naprawdę dziecko rodzi się ze zdrowymi stopami. W pierwszym okresie życia, mimo że nie stoją, nie chodzą, to rozpoczynają działalność ruchową - dziecko np. wkłada stopy do buzi, a ucząc się przemieszczania, używa stóp do pełzania, czworakowania, potem stawia pierwsze kroki - mówiła o roli stóp w początkowym okresie życia człowieka Aneta Popieluch, fizjoterapeutka.
2024-08-05, 17:30
Jest wiele czynników determinujących prawidłowe ukształtowanie stóp. - Predyspozycje genetyczne, a także rodzaj napięcia mięśniowego. Funkcja stopy będzie zależała od napięcia posturalnego - wyjaśnia rozmówczyni Małgorzaty Telmińskiej.
- Obrzęk limfatyczny. Ekspertki ostrzegają: ta choroba może mieć poważne skutki
- Cierpisz na ból szyi lub żuchwy? Winne mogą być... stopy
- Coraz więcej obserwuję obniżonego napięcia mięśniowego. Jeżeli dziecko nie ma odpowiedniego napięcia, będzie próbowało wykonać jakieś kompensacje. Będzie korzystało z usztywnienia kończyn dolnych, stóp. Często już przy pierwszych krokach rodzice reagują. I być może za wcześnie, ale warto przyjrzeć się centralnemu napięciu mięśniowemu - mówi fizjoterapeutka.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Dominuje obniżone napięcie
Jak zauważyła Aneta Popieluch, chodzenie u dzieci jest bardzo zróżnicowane. - Trend jest taki, że dzieci mają niskie napięcie. Dziś mamy zachodzą w ciążę zdecydowanie później, może nie do końca jest to wiek biologiczny, do tego dochodzi aspekt tego, czym oddychamy i co jemy. Być może to wszystko ma wpływ - to moja nieśmiała hipoteza - dodaje ekspertka.
Aneta Popieluch zaznacza, że na tak wczesnym etapie można koncentrować się przede wszystkim na obserwacjach, które pokażą, jak stopa będzie się kształtowała dalej.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: Aneta Popieluch, fizjoterapeutka
Data emisji: 5.08.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/łp/kmp
REKLAMA
REKLAMA