Wodny recykling: tak można zaoszczędzić. Ekspert wyjaśnia

2024-08-07, 20:59

Wodny recykling: tak można zaoszczędzić. Ekspert wyjaśnia
Ekspert wskazał na korzyści z oszczędzania wody . Foto: Jin Odin/ Shutterstock

- Z ekologicznego punktu widzenia, wykorzystanie technologii recyklingu wody w domach miałoby sens, ale musimy pamiętać o ekonomii, musi nas na to stać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wymienił też oszczędzanie żywności jako sposób na zmniejszenie zużycia wody i wskazał, jak możemy na co dzień wykorzystywać wodę wielokrotnie. 

Wodny recykling, czyli odzyskiwanie wody do ponownego jej wykorzystania może przyczynić się do znacznych oszczędności, a promowanie rozwiązań, służących recyklingowi wody w przemyśle, rolnictwie, czy gospodarstwie domowym jest niezbędne do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. 

- Oszczędzanie wody najlepiej zacząć od oszczędzania jedzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Jak wskazał, zużycie np. z odkręconego kranu, jest najbardziej widoczne, przy czym "woda, z której korzystamy do przygotowania posiłków, kąpieli, spłukiwania toalety, sprzątania, to około 100 litrów na osobę przeciętnie w Polsce".

- Cały ślad wodny, czyli woda potrzebna do wyprodukowania wszystkiego, co używamy na co dzień, to między trzy a cztery tysiące litrów na przeciętnego Polaka - zaznaczył. Wskazał, że dużą rolę odgrywa w tym żywność, jej produkcja i przygotowanie. - Niemarnowanie jedzenia jest jednym ze sposób oszczędzania wody w naszym otoczeniu. Prywatnie w gospodarstwie domowym nie zobaczymy niższych rachunków za wodę, ale zaoszczędzimy na jedzeniu - dodał. 

Posłuchaj

Dr Sebastian Szklarek gościem Marty Hoppe (Zmiana klimatu) 23:13
+
Dodaj do playlisty

Droga technologia recyklingu

Jak mówił gość "Zmiany klimatu", wodny recykling to wykorzystywanie wody w otoczeniu, zanim zostanie ona oddana dalej. Wskazał przykład wykorzystania wody po myciu warzyw do podlewania kwiatków.

REKLAMA

Tłumaczył też, że technologie recyklingu wody stosuje się przede wszystkim w przemyśle, są one bowiem zbyt drogie by być dostępnymi dla gospodarstw domowych. - Z ekologicznego punktu widzenia miałoby to sens, ale musimy pamiętać o ekonomii. Musi być nas na to stać - podkreślił Sebastian Szklarek. 

Czytaj także: 

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: dr Sebastian Szklarek (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 7.08.2024
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej