Google do podziału? Tak chcą zakończyć monopol giganta

2024-08-14, 18:42

Google do podziału? Tak chcą zakończyć monopol giganta
Google ma poważne problemy w USA i ponownie w Holandii. Foto: Shutterstock/Lets Design Studio

Podział Google jest najpoważniejszą opcją rozważaną przez Departament Sprawiedliwości USA po orzeczeniu, że gigant technologiczny nielegalnie zmonopolizował rynek wyszukiwarek. 

Tydzień po orzeczeniu przez sędziego, że Google (należący do Alphabetu) nielegalnie zmonopolizował rynek wyszukiwarek okazuje się, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ma wśród rozważanych opcji pomysł na podział giganta. 

Google będzie musiało pozbyć się Androida?

Urzędnicy DOJ rozważają różne możliwości zakończenia monopolu Google na rynku wyszukiwarek. Jednak najważniejszą z nich jest właśnie podział firmy, a jednym z najczęściej rozważanych sposobów tego podziału jest zmuszenie Google do pozbycia się systemu operacyjnego Android. Gigant musiałby stworzyć osobą firmę tworzącą system i nie mogłaby ona być powiązana kapitałowo z Alphabetem. 

Inne opcje, które pojawiają się w departamencie, to wymuszenie sprzedaży AdWords (programu do reklam kontekstowych w wyszukiwarce), czy sprzedaży przeglądarki Chrome. Wśród mniej spektakularnych opcji jest także np. zmuszenie Google do udostępniania danych konkurencji i wdrożenie środków uniemożliwiających gigantowi uzyskanie nieuczciwej przewagi w zakresie produktów opartych na sztucznej inteligencji

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości podkreślił, że nie zapadły żadne decyzje, a decyzja sądu jest nadal analizowana. 

REKLAMA

Google nie komentuje doniesień o możliwości podziału. 

Miliardy dolarów za wyłączność, tak Google zdobywało monopol

Wydany w zeszłym tygodniu wyrok orzekł, że Google naruszyło prawo antymonopolowe. W trakcie procesu ujawniono, że w samym 2021 roku Google zapłaciło innym podmiotom, w tym Apple, ponad 26 mld dolarów za pozycję domyślnej opcji wyszukiwania. Zdaniem sądu pozwoliło to stworzyć monopol i tłumić niesprawiedliwie konkurencję. 

Historyczne precedensy

Zmuszenie Google do wydzielenia którejś z części nie byłoby sytuacją bez precedensu. W historii USA zdarzały się już sytuacje, że giganci byli zmuszani do podziału - w 1911 Sąd Najwyższy USA zmusił do podziału koncern Standard Oil, a w 1982 roku (po 8 latach procesu) podzielono telekomunikacyjnego giganta AT&T. 

Czytaj także:

Bloomberg/Guardian/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej