Rakiety dalekiego zasięgu dla Ukrainy? "Ta opcja jest na stole"
Prezydent Joe Biden i jego administracja rozważają możliwość wysłania na Ukrainę rakiet manewrujących dalekiego zasięgu. Decyzja ta jest związana z sukcesami Ukrainy w obwodzie kurskim na terenie Rosji.
2024-08-16, 07:40
Portal Politico donosi, że nowy pakiet pomocowy, mogący zawierać rakiety dalekiego zasięgu, jest przedmiotem dyskusji w Białym Domu. Chociaż decyzja jeszcze nie zapadła, trwają prace nad szczegółami dotyczącymi transferu tej broni.
Obecnie analizowane są głównie kwestie techniczne i logistyczne związane z operacją. Rakiety te mogłyby znacząco zwiększyć zdolności bojowe ukraińskich myśliwców F-16, umożliwiając im wystrzeliwanie pocisków o masie blisko 1000 kilogramów.
Szef Pentagonu: rozważamy różne opcje
- Rozważamy różne opcje spełnienia potrzeb Ukrainy w zakresie pomocy, ale na razie nie mamy żadnych konkretnych informacji do przekazania - oświadczył rzecznik Pentagonu Jeff Jurgensen.
W kwestii zdolności bojowych Ukrainy wypowiedział się ukraiński ekspert wojskowy Konstantyn Krywołap na antenie telewizji Kanał 24. Zwrócił uwagę na ograniczenia dotyczące misji bojowych F-16, podkreślając, że Siły Zbrojne Ukrainy nie mogą używać tych samolotów do ataków na terytorium Federacji Rosyjskiej.
REKLAMA
Krywołap zauważył, że nawet jeśli Ukraina otrzymałaby zgodę Danii, która przekazała myśliwce, ostateczna decyzja należy do Stanów Zjednoczonych, jako producenta maszyn. - Podobna sytuacja miała miejsce, gdy Polska zaproponowała ochronę części naszej przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy. Odpowiedź brzmiała: jesteśmy za, ale jako członkowie NATO potrzebujemy zgody sojuszu. Te procedury znacznie ograniczają nasze możliwości - stwierdził.
- Rosyjska Sudża pod kontrolą Ukrainy. Z budynku administracji zdjęto flagę
- Ukraiński atak na Kursk. Joe Biden przerywa milczenie
Interia, bartos
REKLAMA