Rozliczanie rządów PiS. "To nie ma być sąd kapturowy"

- Nie można całkowicie "iść na rympał", obraz przeciwnika w kampanii wyborczej a rzeczywistość to dwie różne sprawy i właśnie z tą rzeczywistością obecne władze się zderzają - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej, który z Jackiem Harłukowiczem (Onet) dyskutował w Polskim Radiu 24.

2024-08-20, 10:15

Rozliczanie rządów PiS. "To nie ma być sąd kapturowy"
Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak i Marek Suski na sali obrad Sejmu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny zajmie się kwestią dot. odpowiedzialności prezesa NBP przed Trybunałem Stanu; chodzi o procedurę przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej. Sprawa jest łączona z - zapowiadanym już wcześniej - faktem złożenia w końcu marca br. przez posłów koalicji rządowej wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

"To nie ma być sąd kapturowy"

Jacek Harłukowicz zwracał uwagę, że choć jest coraz więcej krytycznych głosów odnoszących się do braku rozliczeń rządów PiS, które obecna koalicja zapowiadała w kampanii wyborczej, to wymagana jest tu cierpliwość. - Sprawdzenie tego, czy poprzednia władza przez osiem lat swoich rządów rzeczywiście zgodnie z prawem sprawowała obowiązki, zajmuje wiele czasu. Nie poganiałbym, wolałbym, żeby tego rodzaju audyty, które trwają jeszcze w wielu miejscach, były robione rzeczywiście rzetelnie. To nie ma być sąd kapturowy, który będzie poszczególnych polityków, prezesów czy członków zarządów wysyłał na stos - podkreślał.

- Daję rządzącym jeszcze pewien kredyt zaufania i oczekuję, że te audyty, które trwają, będą wykonywane jak najbardziej precyzyjnie i uczciwie, że pokażą nam wszystkim miejsca, w których dochodziło do nieprawidłowości i te, w których wydawało nam się, że do nich dochodzi, a wcale ich tam nie było - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Jacek Harłukowicz i Marek Wróbel o rozliczaniu rządów PiS (Dwie strony) 22:31
+
Dodaj do playlisty

"Odwracanie uwagi od obietnic złożonych w kampanii"

Marek Wróbel ocenił, że rozliczenia "utknęły i zaryły w rzeczywistości". - Co innego deklaracje w kampanii wyborczej, czy miesiącu miodowym po powołaniu rządu, a co innego twarda rzeczywistość […]. Jeśli chodzi o tzw. rozliczenia z PiS-em, to mają one pewien skutek i pożytek z punktu widzenia koalicji rządzącej - pozwalają utrzymać uwagę i motywację elektoratu i komentariatu i odwrócić uwagę np. od tego, że rząd nie spełnia obietnic złożonych w kampanii. Sytuacja budżetowa i deficyt wyglądają po prostu źle, do tego mamy kwestię cen energii, jest pewna bierność w niektórych obszarach czy zaniechania, np. nie wiadomo właściwie, co się dzieje z CPK. Te rozliczenia to również środek komunikacji politycznej i marketingu politycznego - stwierdził publicysta.

REKLAMA

Czytaj także:

Wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu Podpisało 191 posłów. Wobec prezesa NBP wysunięto osiem zarzutów, m.in. złamanie konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021 oraz m.in. interwencji walutowych bez należytego upoważnienia.

* * * 

Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Roch Kowalski
Goście: Jacek Harłukowicz (Onet) i Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)
Data emisji: 20.08.2024
Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej