Paliwa tanieją i to coraz szybciej. Nie dotyczy to tylko autogazu
Przyspiesza tempo spadku cen paliw. Dotyczy to benzyny i oleju napędowego. Póki co autogaz drożeje - wskazują dane łódzkiego biura maklerskiego Reflex.
2024-08-23, 18:16
W mijającym tygodniu korekta cen paliw na stacjach była największa od połowy czerwca. Średnie ceny litra oleju napędowego i benzyn spadły o 5 groszy, natomiast autogazu wzrosły o 7 groszy.
Ceny paliw na stacjach spadają
W nadchodzących dniach spadki powinny być kontynuowane - ceny powinny obniżać się nawet o 5-10 gr na litrze. Natomiast w przypadku autogazu LPG średnia cena litra może wzrosnąć o 4-7 groszy.
Zdaniem analityków biura Reflex, spadki cen detalicznych wynikają ze spadku na rynku hurtowym o blisko 16 gr na litrze.
Średnie ceny paliw na stacjach na dzień 22 sierpnia wyniosły: dla benzyny bezołowiowej 95 - 6,31 zł/l, dla benzyny bezołowiowej 98 - 7,09 zł/l, dla oleju napędowego - 6,32 zł/l, dla autogazu - 2,83 zł/l.
REKLAMA
"Uwzględniając fakt, że możemy jeszcze korzystać z wakacyjnych promocji, na wybranych stacjach zapłacimy za litr benzyny Pb95 i diesla mniej niż 6 zł/l. Ale nawet bez promocji powroty z wakacji dla większości kierowców będą tańsze, bowiem ceny paliw są niższe niż przed rokiem" - piszą eksperci. W porównaniu z zeszłym rokiem benzyna bezołowiowa 95 staniała o 35 gr/l, bezołowiowa 98 o 12 gr/l, olej napędowy o 13/l. Jedynie autogaz jest droższy o 7 gr na litrze, ale jest to wzrost równy temu z kończącego się tygodnia.
Tanieje ropa
Analitycy zwrócili uwagę, że w skali tygodnia ropa Brent potaniała ponad 2 dol. na baryłce i jest najtańsza od 5 sierpnia - obecnie cena ta wynosi 78 dolarów. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły do 68,50 dol. za baryłkę.
Eksperci twierdzą, że spadek cen ropy naftowej na rynkach, to efekt malejącej "premii za ryzyko geopolityczne", a także coraz większych oczekiwań tego, że tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej będzie spadać. "W lipcu największy importer netto ropy naftowej na świecie, czyli Chiny zmniejszył import ropy naftowej o kolejne 3,1 proc. miesiąc do miesiąca. W skali roku tempo spadku sięgnęło już 8,9 proc. rok do roku, do 42,34 mln ton" - wskazali analitycy.
W ich opinii spadek cen ropy naftowej i słabnące tempo wzrostu popytu na ropę mogą doprowadzić do zmiany decyzji organizacji OPEC+, która postanowiła od października zwiększyć podaży ropy naftowej. Decyzję tę producenci ropy naftowej podjęli na początku czerwca - przypomnieli eksperci.
REKLAMA
Czy OPEC+ ograniczy produkcję ropy?
Dodali też, że Irak i Kazachstan poinformowały w tym tygodniu o przekazaniu OPEC planu kompensacji nadwyżki produkcji ropy naftowej. W lipcu produkcja Kazachstanu była nadal o 95 tys. baryłek dziennie wyższa od ustalonego na poziomie 1,45 mln baryłek dziennie limitu. "Irak z kolei w lipcu produkował 4,251 mln baryłek dziennie wobec limitu 3,93 mln baryłek dziennie" - wskazali analitycy.
Wyjaśnili, że tylko 3 kraje - Rosja, Irak i Kazachstan - już w pierwszej połowie roku produkowały o 2,3 mln baryłek dziennie więcej, niż wynosi ustalony w ramach porozumienia OPEC+ limit. "Nadwyżka ta ma być skompensowana według założeń niższą produkcją w okresie lipiec 2024 - wrzesień 2025" - podali eksperci biura maklerskiego Reflex.
- Nie tylko cofnięty licznik. Jeszcze więcej używanych aut w Polsce
- UE przygotowana na zimę. Magazyny z gazem zapełnione w 90 proc.
IAR/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA