Ofensywa dyplomatyczna premiera Wielkiej Brytanii. "Nie ma mowy o powrocie do UE"

- Możliwości resetu z Unią Europejską są ograniczone. Komisja Europejska przynajmniej na razie zadeklarowała, że w momencie, w którym będą renegocjowane warunki umowy brexitowej w maju 2026 r., nie ma zamiaru wprowadzać większych korekt do tego porozumienia - mówił w Polskim radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute).

2024-08-31, 13:55

Ofensywa dyplomatyczna premiera Wielkiej Brytanii. "Nie ma mowy o powrocie do UE"
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer. Paryż 29.08.2024 r.Foto: PAP/EPA/ANDRE PAIN

Brytyjski premier Keir Starmer w ramach prowadzonego przez siebie resetu relacji z krajami kontynentalnej Europy spotkał się w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jednym z głównych tematów ich rozmowy była walka z nielegalną imigracją przez kanał La Manche.

Starmer przyleciał do Paryża z Berlina, gdzie poprzedniego dnia został przyjęty przez kanclerza Olafa Scholza. W środę wieczorem wziął udział w inauguracji Igrzysk Paraolimpijskich, a w czwartek spotkał się z francuskimi przedsiębiorcami, a potem w Pałacu Elizejskim z Macronem.

Dr Krzysztof Winkler zwracał uwagę, że możliwości resetu stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską są ograniczone. - Keir Starmer i członkowie jego rządu zaznaczają, że nie ma mowy o powrocie Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, ani do unii celnej, ani do wspólnego rynku. Linia poprzedniego, konserwatywnego rządu będzie utrzymana, ale mają być zmiany, które przybliżą Wielką Brytanię do współpracy z UE. Co warto zaznaczyć, prawie jednocześnie z podróżą premiera Keira Starmera do Berlina i Paryża, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy był w Warszawie w Berlinie i Sztokholmie, sygnalizując gotowość Wielkiej Brytanii do poszerzenia współpracy - mówił ekspert.

Posłuchaj

Ofensywa dyplomatyczna premiera Wielkiej Brytanii. Komentarz dr. Krzysztofa Winklera (Świat 24) 21:02
+
Dodaj do playlisty

Starmer po objęciu urzędu premiera w dniu 5 lipca rozpoczął zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią reset relacji z Unią Europejską. Podczas wizyty w Niemczech uzgodnił z Scholzem zawarcie nowego traktatu dwustronnego, jednak ponownie podkreślił, że reset nie oznacza odwracania skutków brexitu i nie jest próbą powrotu kraju do UE.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute
Data emisji: 31.08.24
Godzina emisji: 13.06

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej