Płaca minimalna. Ekspert: wbrew mitom nie niesie za sobą negatywnych skutków

Płaca minimalna oraz oczekiwania pracowników wobec pracodawców na podstawie najnowszego badania Monitor Rynku Pracy - nad tymi zagadnieniami pochylili się goście audycji prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Beata Wolska z Radstad Polska.

2024-08-31, 16:21

Płaca minimalna. Ekspert: wbrew mitom nie niesie za sobą negatywnych skutków
Z ostatnich badań wynika, że coraz rzadziej rozglądamy się za nową pracą. Foto: Shutterstock/metamorworks

Zgodnie z propozycją przyjętą przez Radę Ministrów i przedstawioną w Radzie Dialogu Społecznego od 1 stycznia 2025 r. płaca minimalna ma wzrosnąć o 7,6 proc. Oznacza to podwyżkę o 326 zł w stosunku do stawki obecnie obowiązującej. Minimalna stawka godzinowa w przyszłym roku ma wynieść 30,2 zł brutto za godzinę.

Posłuchaj

Prof. Elżbieta Mączyńska i Beata Wolska w audycji Anny Grabowskiej (Kapitał i praca) 22:56
+
Dodaj do playlisty

Podwyżki stanowią w Radzie Dialogu zawsze temat do ostrych dyskusji. Zwykle związki zawodowe chcą podwyżek ponad ustawowe minimum, a pracodawcy opowiadają się tylko za podwyżkę minimalną.

Tymczasem według badań spadła liczba pracowników, którzy odchodzą z firm dla wyższego wynagrodzenia. Bardziej liczą się rozwój zawodowy i zadowolenie z pracodawcy.

Płaca minimalna. Obalanie mitów

REKLAMA

- Wokół płacy minimalnej powstało wiele mitów - pokreśliła prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH. - Jak się ona zwiększa, to wcale nie zagraża ani bezrobociem ani spadkiem konkurencyjności ani żadnymi innymi negatywnymi czynnikami - tłumaczyła. Odnosząc się do odbywają się na ten temat dyskusji pomiędzy pracodawcami a związkowcami, przyznała, że "płace powinny rosnąć stosownie do produktywności pracy".

Czytaj także:

Pracownicy nie szukają lepszej pracy na rynku

Beata Wolska odniosła się do wyników badań, z których wynika, że ponad 44 proc. pracowników nie poszukuje na rynku pracy innego zajęcia. - Wynika też z naszych doświadczeń sprzed kilku lat, gdzie w sytuacji pewnego zagrożenia i braku poczucia bezpieczeństwa - zaczęliśmy doceniać naszych pracodawców - podkreśliła. 

REKLAMA

- Bardzo wiele firm w pandemii jednak nie zwalniało swoich pracowników pomimo tego, że były rozwiązania prawne, które dopuszczały zmniejszenie etatu czy likwidację stanowiska pracy - dodała. W jej opinii nastąpiła przez to również pewna stagnacja na rynku pracy.

***

Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska 
Goście: prof. Elżbieta  Mączyńska (SGH), Beata Wolska (Radstad Polska)
Data emisji: 31.08.2024
Godzina emisji: 15.07

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej