Polski przemysł ciągle pod kreską, choć są sygnały zmian. Dane PMI są jednoznaczne

Polski przemysł ciągle słabnie, choć coraz wolniej - wynika z danych S&P Global. Wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł w sierpniu 47,8 punktu. Choć to nadal poniżej progu 50 punktów, którego przekroczenie oznaczałoby ożywienie, to jednak wrześniowy odczyt jest lepszy niż oczekiwali analitycy. Wskaźnik jest najwyższy od pięciu miesięcy i rośnie już drugi miesiąc z rzędu.

2024-09-02, 14:04

Polski przemysł ciągle pod kreską, choć są sygnały zmian. Dane PMI są jednoznaczne
Według najnowszych danych, przemysł w Polsce ciągle ma zadyszkę, jednak coraz mniejszą. Foto: Vadim Ratnikov/ Shutterstock

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie, 50 punktów to wartość neutralna, wszystko co jest poniżej tego progu oznacza spadek. Im większa rozbieżność od poziomu 50, tym większe jest tempo zmian.

W raporcie S&P Global podkreślono, że lipcowy odczyt PMI wyniósł w Polsce 47,3 punku podczas gdy czerwcowy  wynosił zaledwie 45 punktów. Wskazuje to więc, że choć polski przemysł ciągle jest pod kreską, to osłabienie postępuje coraz wolniej, i to drugi miesiąc z rzędu.

Przemysł w Polsce. Eksperci oceniają polską gospodarkę

Wrzesień jest 28. miesiącem z rzędu, kiedy PMI dla Polski jest poniżej neutralnej granicy. Mimo to, ocena sytuacji w przemyśle była najlepsza od kwietnia. 

Najnowszy odczyt PMI był najwyższy od pięciu miesięcy, a także przewyższył trend dla obecnej sekwencji (45,6) utrzymujący się poniżej neutralnego progu 50,0 od maja 2022.

REKLAMA

Czytaj także: 

Na lepszą niż miesiąc wcześniej, ocenę stanu polskiego przemysłu wpłynęła przede wszystkim liczba nowych zamówień. Mimo, że popyt na polskie produkty spadał już 30. miesiąc z rzędu - to jednak najwolniej od pięciu miesięcy.

Problemy sygnalizuje blisko połowa firm 

Obecnie największym problemem przedsiębiorstw jest niski popyt. Od stycznia do lipca produkcja przemysłowa wzrosła jedynie o 0,6 proc. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. Winę  za to ponosi wolniejszy od oczekiwanego wzrost konsumpcji -oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

"Obecnie 41,6 proc. producentów wskazuje na niedostateczny popyt na rynku krajowym" - czytamy w komentarzu. 

Problemy dotykają także eksporterów. Z niskim popytem na swe produkty za granicą boryka się co trzeci polski przedsiębiorca. 

REKLAMA

Słabnie także eksport

Z raportu S&P Global wynika także, że w sierpniu zmalał polski eksport, i to nie tylko trzydziesty raz z rzędu, ale też bardziej niż wskaźnik nowych zamówień. "Producenci wskazywali na słabą koniunkturę w Europie, szczególnie w Niemczech" - czytamy.

"Koniunktura w krajowym przemyśle utrzymuje się na lepszych poziomach niż u głównych partnerów handlowych. PMI w Niemczech spadł z 43,2 do 42.1, a w strefie euro z 45.8 do 45.6 pkt" - czytamy w komentarzu PIE. 

Polska w globalnych trendach

Dane o spadającej produkcji, zaległościach produkcyjnych i malejącym zatrudnieniu nie przerażają analityków. "To wszystko wpisuje się w trendy globalne, w ramach których korygowane są ekscesy covidowego boomu z lat 2021-22" - komentuje Krzysztof Kolany z bankier.pl

"Dobrą wiadomością jest to, że presja inflacyjna w sierpniu pozostała niska. Średnie koszty produkcji spadły już po raz czwarty w tym roku i w dodatku malały w najszybszym tempie od października 2023" - dodaje analityk. 

REKLAMA

W ocenie funduszowe.pl, wrześniowy odczyt PMI to znak, że "powoli wkracza ożywienie gospodarcze, które na początku 2025 roku powinno osiągnąć wysokie poziomy".

W ocenie analityków ING wrześniowy odczyt PMI wskazuje "szanse na dalszą odbudowę przemysłu".

Jak ustala się PMI

Wskaźnik PMI obrazuje kondycję przemysłu. Ustala się go na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród osób zarządzających przedsiębiorstwami, mającymi wpływ na decyzje biznesowe. Wartość powyżej 50 punktów oznacza ożywienie, 50 punktów to wartość neutralna, poniżej - spadek. Im większa rozbieżność od poziomu 50, tym większe jest tempo zmian.

PMI poniżej 50 punktów wskazuje, że menedżerowie zakładów przemysłowych są mniej skorzy do zakupów i inwestycji. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym niższa ich aktywność ekonomiczna na rynku.

REKLAMA

PMI kalkulowany jest na podstawie pięciu zmiennych:

  • liczby nowych zamówień,
  • wielkości produkcji,
  • wskaźnika zatrudnienia,
  • szacowanego czasu dostaw,
  • zapasów pozycji zakupionych

IAR, PAP, bankier.pl, X, funduszowe.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej