Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Nie wszystkie samorządy zapewnią wsparcie

Część samorządów zapowiada zorganizowanie w szkołach dodatkowych zajęć z języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Będą się też odbywały zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Jednak nie wszystkie polskie szkoły wprowadzą takie rozwiązania.

2024-09-02, 18:36

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Nie wszystkie samorządy zapewnią wsparcie
Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Foto: Shutterstock/Mircea Moira

Od tego roku szkolnego dzieci z Ukrainy są objęte obowiązkiem szkolnym. Szacuje się, że do polskich szkół dojdzie od 30 do 80 tysięcy ukraińskich dzieci.

Fundacji Grow Space rozesłała pytania do ponad 3 tys. samorządów z pytaniem o ich przygotowanie. w tym zakresie. Odpowiedziało ponad 2 tys. Jak wynik z przygotowanego na tej podstawie raportu, prawie jedna czwarta samorządów deklaruje, że w szkołach zorganizuje dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Dziesięć procent przeprowadzi zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, a tylko niespełna jeden procent zatrudni psychologa lub nauczyciela z Ukrainy.

- Z odpowiedzi wynika, że 24 samorządy planują zatrudnienie psychologa lub nauczyciela z Ukrainy, 20 samorządów planuje otwarcie lub kontynuowanie oddziałów przygotowawczych, a 71 samorządów deklaruje zatrudnienie asystenta międzykulturowego - wylicza Wojciech Szumiło z Fundacji Grow Space.

Wskazał ponadto, że fundacja jest zaniepokojona liczbą samorządów, które nie planują i nie są w stanie zadeklarować dodatkowego wsparcia dla uczniów z Ukrainy. W takiej sytuacji jest 1391 samorządów.

REKLAMA

Ukraińskie dzieci w Polsce

Prezeska Fundacji Stand With Ukraine Natalia Panczenko zwracała uwagę, że dzieci z Ukrainy to niejednorodna grupa o różnych potrzebach. Część jest w Polsce od dwóch lat i dobrze mówi po polsku, ale są też dzieci, które niedawno przyjechały z kraju ogarniętego wojną. Te dzieci przede wszystkim potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że nie otrzyma go, jeśli w szkole nie ma osoby, z którą może porozmawiać.

Czytaj także:

- Samorządy powinny dostać większe wsparcie finansowe, by mogły dobrze się przygotować na przyjęcie ukraińskich dzieci - uważa prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka.

Jak podaje Związek Ukraińców w Polsce, na koniec ubiegłego roku szkolnego w Polskich szkołach uczyło się ponad 280 tysięcy dzieci z Ukrainy. W tej grupie ponad 100 tysięcy to dzieci migrantów zarobkowych, a 178 tysięcy dzieci uchodźcze.

Dokładna liczba ukraińskich dzieci, które w tym roku szkolnym będą się uczyć w polskich szkołach, będzie znana na początku października.

REKLAMA

IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej