Dramatyczna sytuacja w Etiopii. Miliony głodujących, zmiany klimatyczne, kryzys po wojnie domowej

Biedna, zmiany klimatyczne, konflikt zbrojny i ubóstwo powodują, że pomimo wzrostu gospodarczego (...) nadal Etiopia jest w czołówce państw, w których umiera najwięcej dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia z powodu niedożywienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.

2024-09-04, 22:01

Dramatyczna sytuacja w Etiopii. Miliony głodujących, zmiany klimatyczne, kryzys po wojnie domowej
Etiopia to kraj wielu kryzysów - głodu, suszy, podtopień, konfliktów zbrojnych i politycznych. Foto: Vlad Karavaev/ Shutterstock

Etiopia jest jednym z najludniejszych krajów Afryki. Jest też państwem targanym przez wiele kryzysów, jednak rzadko pojawia się na czołówkach gazet i portali informacyjnych. W Polskim Radiu 24 Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej, wyjaśniała, z jakimi problemami zmaga się ten afrykański kraj i jak próbuje je rozwiązywać Polska Misja Medyczna.

Posłuchaj

Małgorzata Olasińska-Chart o sytuacji społecznej i politycznej w Etiopii (Świat w powiększeniu) 24:37
+
Dodaj do playlisty

Etiopia - kraj wielu kryzysów

Etiopia w minionych blisko 30 latach wydobywała się z kryzysu po wieloletniej wojnie domowej. W kraju drastycznie zmalało ubóstwo, a premier jego rządu został nawet uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Od 2018 roku rozpoczął się jednak konflikt polityczny, który ostatecznie doprowadził do wojny domowej trwającej w latach 2020-2022. Pomimo zakończenia konfliktu zwycięstwem strony rządowej, konflikt odcisnął ogromne piętno na całym państwie.

Etiopia zmaga się z kryzysem ekonomicznym, politycznym, zmaga się ze zmianami klimatycznymi i zmaga się też z niedożywieniem i brakiem dostępu do żywności - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Olasińska-Chart.

Tysiące dzieci umierają z niedożywienia

Dodała, że to kraj, w którym co roku przybywa ok. 3 mln dzieci, ale nie sposób oszacować liczby mieszkańców państwa, bo dzieci prawie nie są rejestrowane urzędowo.

REKLAMA

- Biedna, zmiany klimatyczne, konflikt zbrojny i ubóstwo powodują, że pomimo wzrostu gospodarczego, pomimo o wiele lepszych statystyk, które obserwujemy w ciągu ostatnich dziesięciu lat, nadal ten kraj jest w czołówce pięciu państw świata, w których umiera najwięcej dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia z powodu niedożywienia - wyjaśniła Olasińska-Chart.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Małgorzata Olasińska-Chart (dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej)
Data emisji: 04.09.2024
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej