Superpuchar Polski. Orlen Wisła znowu lepsza od Industrii. Pewna wygrana płocczan

Piłkarze ręczni mistrza kraju Orlen Wisły Płock pokonali Industrię Kielce 27:23 (13:10) w meczu o Superpuchar Polski. Pierwsze spotkanie o to trofeum pod egidą Superligi rozegrano w sobotę w łódzkiej hali Atlas Arena.

2024-09-07, 20:32

Zawodnicy Orlen Wisły Płock Mirko Alilovic (L) i Michał Daszek (P) podczas meczu o Superpuchar Polski piłkarzy ręcznych z Industrią Kielce. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Już początek spotkania dwóch odwiecznych rywali i eksportowych polskich zespołów zwiastował duże emocje, które podgrzewały wypełnione trybuny Atlas Areny. Początkowo w rolach głównych występowali chorwaccy bramkarze - Mirko Alilović po stronie Orlen Wisły i Sandro Mestrić w Industrii, którzy świetnie spisywali się również przy rzutach karnych.

Orlen Wisła znowu ograła Industrię

W efekcie po 14 minutach gry był remis 4:4, ale po dwóch kolejnych akcjach dwubramkowe prowadzenie objęli płocczanie, którzy w poprzednim sezonie przerwali 12-letnią hegemonię kielczan w ligowych rozgrywkach oraz wywalczyli Puchar Polski.

Podopieczni hiszpańskiego trenera Xaviera Sabate utrzymywali taki dystans bramkowy przez pozostały kwadrans pierwszej połowy, choć w jej końcówce po trafieniu Francuza Theo Monara Industria przegrywała tylko 10:11. Znów jednak skuteczniejsi byli "Nafciarze", a konkretnie Zoltan Szita. Po dwóch golach węgierskiego rozgrywającego płocczanie schodzili na przerwę z trzybramkową zaliczką (13:10).

Kielczanie, m.in. za sprawą Alexa Dujshebaeva, szybko odrobili straty po powrocie na boisko. Później jednak musieli grać w osłabieniu i mistrzowie Polski ponownie objęli trzybramkowe prowadzenie.

Do tego w ich bramce znów bardzo dobrze spisywał się Alilović i po trafieniu Michała Daszka w 44. minucie Orlen Wisła wygrywała już 21:15, w pełni kontrolując pozostałą część spotkania i zasłużenie sięgając po trofeum.

Mirko Alilović MVP meczu

Na MVP meczu wybrano Alilovicia, który obronił 13 rzutów szczypiornistów Industrii.

- To sukces całej naszej drużyny, ale też kibiców, którzy stworzyli świetną atmosferę w hali. Przy takim dopingu grało się super. Trzeba docenić też klasę rywala. Dobrze jest zdobywać takie trofea, ale nie będziemy mieć za dużo czasu, żeby się nim nacieszyć, bo już w środę czeka nas kolejne wyzwanie, tym razem w Lidze Mistrzów – przyznał bramkarz Orlen Wisły.

W rozegranym wcześniej meczu kobiet po trofeum sięgnęły szczypiornistki mistrza kraju i zdobywcy Pucharu Polski KGHM Zagłębie Lubin, które pokonały KPR Gminy Kobierzyce 23:21.

Mecze o Superpuchar Polski mają być rozgrywane w Atlas Arenie co najmniej przez trzy lata w ramach zawartego porozumienia władz Łodzi ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce.

Orlen Wisła Płock – Industria Kielce 27:23 (13:10).

Orlen Wisła Płock: Mirko Alilović - Lovro Mihić 3, Dawid Dawydzik 2, Przemysław Krajewski 2, Zoltan Szita 6, Miha Zarabec 2, Michał Daszek 4, Gergo Fazekas 5, Mirsad Terzić 0, Leon Susnja 2, Mitja Janc 0, Tomas Piroch 1.

Industria Kielce: Sandro Mestrić, Bekir Cordalija – Cezary Surgiel 1, Arciom Karalek 1, Benoit Kounkoud 0, Daniel Dujshebaev 2, Michał Olejniczak 5, Alex Dujshebaev 5, Arkadiusz Moryto 3, Tomasz Gębala 1, Jorge Maqueda, Theo Monar 1, Dylan Nahi 2.