US Open. Finał rozstrzygnięty w trzech setach. Sinner zdobył drugi tytuł wielkoszlemowy

Rozstawiony z numerem 1. Włoch Jannik Sinner pokonał Amerykanina Taylora Fritza 6:3, 6:4, 7:5 w finale wielkoszlemowego turnieju US Open. To drugi w karierze triumf lidera światowego rankingu w imprezie tej rangi, w tym roku wygrał Australian Open.

2024-09-08, 22:45

Jannik Sinner wygrał finał US Open. Foto: PAP/EPA/CJ GUNTHER

Sinner jest jedynym w tym roku tenisistą, który dotarł co najmniej do ćwierćfinału wszystkich czterech imprez Wielkiego Szlema. Został też pierwszym Włochem, który zagrał w finale US Open.

Po triumfie w Australian Open, był w półfinale French Open i ćwierćfinale Wimbledonu. Prowadzenie w światowym rankingu objął na początku czerwca po turnieju w Paryżu. Jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami wzrosła do ponad czterech tysięcy punktów.

- Ten tytuł wiele dla mnie znaczy, bo ostatnie tygodnie nie były łatwe. Najważniejsze jest wierzyć w siebie. W sporcie strona mentalna jest niezwykle istotna. To był niesamowity rok. Sporo wielkich zwycięstw, które dały mi pewności siebie, ale praca nigdy się nie kończy - powiedział Sinner.

Finał trwał dwie godziny i 16 minut, a Sinner przez zdecydowaną większość tego czasu kontrolował wydarzenia na korcie.

23-letni Tyrolczyk zaczął mecz od przełamania. Co prawda w czwartym gemie rozstawiony z numerem 12. Fritz odrobił stratę, ale później Sinner przełamał go jeszcze dwa razy i zrobił pierwszy krok w stronę triumfu.

Druga partia pozbawiona była historii. Włoch nie dał rywalowi nawet jednej okazji na przełamanie, a w 10. gemie zdołał przełamać Fritza.

Nieco emocji było w secie trzecim. Fritz wyszedł z poważnych kłopotów w szóstym gemie, gdy obronił dwa break pointy, a następnie poszedł za ciosem, przełamując Sinnera. Prowadził 5:3 i wydawało się, że finał nie skończy się po trzech setach. Włoch w tym momencie wszedł jednak na niesamowity poziom. Wygrał cztery kolejne gemy, oddając w nich łącznie tylko sześć piłek, i sięgnął po tytuł.