Giganci przegrali sprawy. Są wyroki ws. Apple i Google
Google będzie musiało zapłacić ponad 2 mld euro grzywny za nadużycie pozycji na rynku porównywania produktów, a Apple ma 13 mld euro zaległych podatków do zapłaty. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie miał zrozumienia dla argumentów technologicznych gigantów.
2024-09-10, 11:58
Dwie wygrane Komisji Europejskiej z amerykańskimi gigantami – Apple i Google. Unijny Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Brukseli i budżety obu firm zostaną uszczuplone. Koncern Apple będzie musiał zapłacić aż 13 miliardów euro zaległych podatków, a firma Google grzywnę w wysokości 2 miliardów 400 milionów euro. Obecna Komisja kończy więc kadencję z sukcesem w dwóch głośnych sprawach.
13 mld euro zaległych podatków do zapłaty przez Apple
Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej Apple jeszcze w 1991 roku zawarło z Irlandią lukratywną umowę dotyczącą opodatkowania jego działalności. W efekcie od zysków ze sprzedaży w Unii Europejskiej Apple płaciło podatki na poziomie, jak informuje Euronews, 0,005 proc. Komisji Europejskiej od dawna nie podobał się układ Irlandii z koncernem z Cupertino i dochodzenie formalne wszczęła ona w 2014 roku. Rok później Apple zmieniło umowę z Irlandią i ograniczyło w ten sposób swoje przywileje podatkowe, jednak nie przerwało to dochodzenia KE, która w 2016 roku ustaliła, że Apple ma zapłacić Irlandii 13 mld euro zaległych podatków.
Koncern nie zgodził się z decyzją, Irlandia również i została ona zaskarżona. W 2020 sąd przyznał rację Apple, ale to nie zakończyło walki. Komisja odwołała się od decyzji sądu i ostatecznie sprawa trafiła do TSUE. Trybunał uznał 10 września 2024 roku, że koncern z Cupertino musi zapłacić zaległe podatki na konto irlandzkiego skarbu.
- To duża wygrana dla Komisji, reguł na jednolitym rynku i sprawiedliwości podatkowej" - tak unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager skomentowała werdykt Trybunału dotyczący Apple. Ta wygrana jest także ważna dla samej Dunki, której mocna pozycja w Komisji została podkopana w związku z kilkoma przegranymi w Luksemburgu w ostatnich latach.
REKLAMA
Google nadużywało swojej pozycji
Alphabet, właściciel Google, nadużywał swojej pozycji i preferował własne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Promował w ten sposób swoje usługi związane z wyszukiwaniem hoteli, lotów czy towarów.
Wszczęte w 2017 roku dochodzenie ustaliło, że było to naruszenie przepisów Unii Europejskiej i nałożono na giganta 2,4 mld euro grzywny. Alphabet odwołał się od tej decyzji, ale wyrok TSUE nie pozostawia wątpliwości, że koncern musi ją zapłacić.
Apple "rozczarowane" decyzją TSUE
- Koncern Apple nie jest zadowolony z wyroku i twierdzi, że jest ona jednym z największych podatników na świecie. "Zawsze płacimy wszystkie należne podatki, niezależnie od tego, gdzie działamy, i nigdy nie było specjalnej umowy" - powiedział cytowany przez Euronews rzecznik firmy.
Wątpliwości nie miał za to Trybunał, wydając wyrok. "Irlandia przyznała Apple bezprawną pomoc, którą Irlandia jest zobowiązana odzyskać" - stwierdzono w wyroku. Z kolei Irlandia, która nie chciała pieniędzy z zaległych podatków, nie komentuje sprawy.
REKLAMA
- Sądy będą usuwać WIBOR z umów kredytowych? Wszystko w rękach TSUE
- Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Jest orzeczenie TSUE
- Kara dla firmy Apple. Komisja Europejska uznała, że amerykański gigant technologiczny łamie unijne prawo
IAR/Beata Płomecka/Euronews/Andrzej Mandel
REKLAMA