Świat za 25 lat, czyli F.S.O. PARK w Warszawie

- Projektując dziś tak rozległy obszar, myślimy o mieście przyszłości za ćwierć wieku. Już teraz musimy wykonać intelektualną pracę. W 2050 roku chcemy się cieszyć piękną i wielofunkcyjną przestrzenią, która będzie spełniała  potrzeby nawet 100 lat - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Sękulska-Wrońska z pracowni architektonicznej WXCA.   

2024-09-12, 13:27

Świat za 25 lat, czyli F.S.O. PARK w Warszawie
Ruch samochodów spalinowych na trenie F.S.O. PARK będzie wyłączony. Foto: mat.promocyjne

Na terenie dawnej fabryki FSO na warszawskim Żeraniu ma powstać wielkie osiedle na prawie 20 tysięcy mieszkańców. To jedna z największych tego typu inwestycji w ostatnich latach. Proces rozpisany jest na 25 lat i podzielony na kilka etapów.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że zaletą tej inwestycji jest fakt, że ogromny teren znalazł się w jednych rękach. - To pozwoliło na ominięcie niektórych przepisów, które uniemożliwiają realizowanie wspaniałych zamysłów w duchu zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu, że mamy tak duży teren, możemy w całości retencjonować wody opadowe. Z całego trenu, ze wszystkich dachów odprowadzamy nadmiar wody na centralnego parku. Gdy inwestor nie posiada tak dużego terenu, woda mu się po prostu nie zmieści. Część może zretencjonować w zbiornikach, ale nie posiada tak rozległego trenu zielonego, w którym mógłby rozsączać i gromadzić wodę przez dłuższy czas - powiedziała Marta Sękulska-Wrońska.

Posłuchaj

Architekt Marta Sękulska-Wrońska o F.S.O. PARK (Przestrzeń, design, architektura) 24:01
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Przyznała, że stanowi to też wyzwanie. - Przed takimi wyzwaniami stoi cały świat. To dodatkową kompetencją, którą muszą posiąść architekci i prowadzić w tym kierunku inwestorów - tłumaczyła Sękulska-Wrońska

Projekt na 25 lat   

Rozpoczęcie prac, na 62 ha działce przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, w ramach I etapu, planowane jest na początek 2025 r., a realizacja całego projektu rozłoży się na ok. 25 lat. Docelowo w całej inwestycji powstać ma ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy.

F.S.O. PARK nie będzie ogrodzony, będzie miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, w inwestycji przewidziano liczne przestrzenie publiczne. Poza zabudowaniami mieszkaniowymi pojawią się obiekty edukacyjne oraz handlowo-usługowe, w tym przestrzeń pod ekotarg, powierzchnie biurowe, a także strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. Mieszkańcy Warszawy będą posiadać swobodny dostęp m.in. do zielonej oazy w postaci 10 ha parku, która będzie stanowić niezwykle istotny element projektu ciągnący się przez całą długość terenu.


Co ciekawe, ruch samochodów spalinowych na trenie F.S.O. PARK będzie wyłączony. Wokół inwestycji powstaną parkingi zbiorcze, wyznaczone zostaną też punkty dla aut dostawczych i kurierów. Natomiast do dyspozycji mieszkańców czy najemców dostępne będą pojazdy elektryczne oraz rowery. 

REKLAMA

Jak projektuje się przedsięwzięcie o takiej skali? Co stanowi dla architektów największe wyzwanie i największą trudność? Jak uwzględnia się w planach potrzeby przyszłych mieszkańców?

* * *

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Marta Sękulska-Wrońska (architekt)  
Data emisji: 11.09.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej