Uchronią miasta przed tragedią? Ten zbiornik ma być kluczowy

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska zapowiedziała wypełnienie zbiornika Racibórz Dolny. - Powinno to uchronić miasta poniżej - powiedziała podczas konferencji prasowej w Katowicach.

2024-09-15, 20:31

Uchronią miasta przed tragedią? Ten zbiornik ma być kluczowy
Prezes Wód Polskich zapowiada wypełnienie zbiornika Racibórz Dolny . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zbiornik Racibórz Dolny na Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód Odry w niedzielę nad ranem. Przed uruchomieniem zbiornika Wody Polskie przeanalizowały sytuację w zlewni Odry w Polsce i Czechach oraz prognozy hydrometeorologiczne.

W niedzielę po południu prezes Wód Polskich wystąpiła na briefingu po posiedzeniu ogólnokrajowego sztabu kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Brali w nim udział m.in. szefowie MON Władysław Kosiniak-Kamysz, MSWiA Tomasz Siemoniak czy MI Dariusz Klimczak.

Kopczyńska została tam zapytana o ochronę miejscowości poniżej zbiornika w związku z jego uruchomieniem, czy tamtejsi mieszkańcy mają czego się obawiać. Odpowiedziała m.in., że to pierwsze operacyjne uruchomienie tego zbiornika.

- Ma ogromną pojemność. Zaczęliśmy go napełniać dzisiaj rano, o godzinie 4.30. Możemy go uruchomić dopiero, kiedy dopływ do zbiornika wynosi odpowiednią ilość wody na sekundę. Kiedy doszliśmy do tego parametru, włączyliśmy - tłumaczyła prezes.

REKLAMA

"Ten zbiornik powinien nam tę falę przyjąć"

Zbiornik Racibórz Dolny jest największym projektem przeciwpowodziowym, zrealizowanym w ostatnich latach w tej części Europy.

- Musimy się przygotować, że on musi przyjąć dużo wody, która idzie Olzą, Odrą, jak również mamy informacje ze strony czeskiej dotyczące tego, co dzieje się w Bohuminie. Ten zbiornik powinien nam tę falę przyjąć i spłaszczyć - wskazała Kopczyńska.

Podkreśliła jednocześnie, że zbiornik będzie musiał mieć odpływ. - Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której to, co spłynie z Kotliny Kłodzkiej, nie spotka się z falą powodziową z Odry. Według naszych obliczeń (…) zbiornik powinien przyjąć wszystko i miasta takie, jak Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole i Wrocław, będą bezpieczne - podkreśliła prezes Wód Polskich.

Prezes Wód Polskich w trakcie briefingu relacjonowała, że była w niedzielę przy zbiorniku, który w tym czasie dopiero zaczynał się zapełniać. - On jest bardzo duży, rozległy, nie jest wysoki, w związku z czym to nie będzie spektakularna akcja, że nagle tej wody wleje się potwornie dużo, natomiast ona będzie się wlewała, rozlewała po ogromnym terenie, który dotychczas nie był pod wodą - wyjaśniła.

REKLAMA

- Prognozowane jest 166 mln m3 wody do zretencjonowania. Mamy nadzieję, że nic się nie stanie - zastrzegła prezes Wód Polskich, apelując jednocześnie o niezbliżanie się do zbiornika, a szczególnie o niewchodzenie do jego czaszy, co już w niedzielę odnotowały zainstalowane wokół kamery.

Czytaj także:

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskieradio24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w Internecie na stronie polskieradio24.pl.

PAP, IAR/ro

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej