Zamykają szkoły w czterech województwach. Komunikat MEN
Od poniedziałku w ponad 350 przedszkolach, szkołach i placówkach na terenie czterech województw zajęcia będą zawieszone - ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Decyzja ma związek z sytuacją powodziową.
2024-09-15, 21:26
Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć został opublikowany w mediach społecznościowych resortu edukacji. Jak przekazano, z powodu sytuacji powodziowej od 16 września wstrzymuje się zajęcia w ponad 350 przedszkolach, szkołach i placówkach na terenie czterech województw.
"Najwięcej takich placówek oświatowych jest w woj. dolnośląskim (ponad 210) - głównie w Kotlinie Kłodzkiej, rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz w woj. opolskim (ponad 120) - głównie w Głuchołazach, Nysie i pozostałej części powiatu nyskiego" - poinformowano.
- Służby cały czas biją na alarm. Są kolejne ostrzeżenia pogodowe
- Ważny komunikat RCB. Tylko taką wodę należy pić na zagrożonych terenach
Zajęcia zawieszono też w 20 szkołach w woj. śląskim i siedmiu szkołach w woj. lubuskim. "Kuratorzy oświaty są w stałym kontakcie z wojewodami i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dzisiaj priorytetem" - czytamy.
REKLAMA
Stan klęski żywiołowej? Premier zapowiada
W niedzielę wieczorem premier Donald Tusk przekazał na platformie X, że po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.
"Stan klęski żywiołowej jest właściwym krokiem do uruchomienia sił, środków i finansowania w ramach mechanizmu europejskiego RescUE" - zareagował na portalu X szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Dodał, że dobrze się stało, iż wykorzystano Brzegowe Stacje Ratownictwa SAR i że zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął retencjonowanie fali. "Skoro już wiemy, że jest bardzo źle, to czas by Bruksela pokazała swoją solidarność tak jak my to robiliśmy wielokrotnie w powodziach, pożarach i klęskach w UE" - podkreślił Jacek Siewiera.
Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych. Jest wprowadzany w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznej noszącej znamiona klęski żywiołowej oraz w celu usunięcia ich skutków. Może trwać do 30 dni. W czasie tego stanu przepisy umożliwiają ograniczanie niektórych praw obywatelskich.
REKLAMA
Posłuchaj
- Wisła, Olza, Biała i wiele więcej. Prawie 100 przekroczeń stanów alarmowych na rzekach
- Spełnił się najgorszy scenariusz. Rwąca rzeka zerwała mosty w Głuchołazach
Reporterzy Polskiego Radia są na miejscu i relacjonują na bieżąco sytuację powodziową - Agata Król, Michał Jędrkowiak, Przemysław Lis, Paweł Pawlica, Wojciech Stobba, Maciej Jastrzębski, Adam Górczewski, Piotr Piętka i Olaf Ważyński.
polskieradio24.pl, PAP/ro/wmkor
REKLAMA