Kolejne szkoły odwołują lekcje. Jest komunikat MEN
2024-09-16, 12:40
Według stanu na godzinę 12.00 zawieszono zajęcia w prawie 500 szkołach, przedszkolach i placówkach na terenie czterech województw - ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Decyzja ma związek z sytuacją powodziową.
W prawie pięciuset szkołach w rejonach objętych powodzią i podtopieniami odwołano zajęcia. Najwięcej zamkniętych placówek jest w województwie dolnośląskim - ponad 320. W województwie lubuskim - 23, w śląskim - 20, a województwie opolskim - 120.
Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć został opublikowany w mediach społecznościowych resortu edukacji. Jak czytamy, do godz. 12.00 "zawieszono zajęcia w prawie 500 szkołach, przedszkolach i placówkach na terenie czterech województw".
"Najwięcej w woj. dolnośląskim (ponad 320). Kuratorzy oświaty są w bieżącym kontakcie z dyrektorami szkół, samorządowcami i wojewodami. Bezpieczeństwo uczniów i uczennic jest traktowane priorytetowo" - informuje MEN.
Subwencje dla szkół
Szefowa MEN została zapytana w poniedziałek w radiu TOK FM, jak wygląda praca szkół na zalanych terenach. - Od kuratorów z czterech województw wiemy, że wczoraj wieczorem około 420 szkół było zamkniętych, ale już dzisiaj rano spływają informacje o kolejnych zamkniętych placówkach edukacyjnych - powiedziała Barbara Nowacka.
REKLAMA
Posłuchaj
Wśród powodów tego stanu wymieniła zalania, brak możliwości dojazdu bądź wykorzystywanie tych obiektów jako miejsc ewakuacji bądź pracy operacyjnej służb.
Czytaj także:
- Zerwany most w Krapkowicach. Do sieci trafiły zdjęcia
- Szpital w Nysie ewakuowany. "Zalanie nastąpiło dosłownie w pięć minut"
Zapytana, jak resort planuje pomóc placówkom edukacyjnym, szefowa MEN powiedziała, że "w subwencji tzw. oświatowej jest rezerwa finansowa na takie wypadki jak powódź".
Przyznała, że prawdopodobnie potrzebne będą także dodatkowe środki, i zapowiedziała, że podczas poniedziałkowego posiedzenia rządu będzie o tym rozmawiała z ministrem finansów. - Jeszcze jesteśmy przed liczeniem strat, dlatego że część budynków jest pod wodą. (...) Szacowanie strat zajmie kilka tygodni - wyjaśniła.
REKLAMA
Stan klęski żywiołowej
Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Zlecił przygotowanie rozporządzenia Radzie Ministrów. W związku z sytuacją powodziową na godz. 9.00 zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie rządu. Plany rządu potwierdził na antenie radiowej Jedynki wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek.
Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała, że środki z rezerwy zostaną przekazane na pomoc poszkodowanym przez powodzie.
Reporterzy Polskiego Radia - Agata Król, Michał Jędrkowiak, Przemysław Lis, Paweł Pawlica, Wojciech Stobba, Maciej Jastrzębski, Adam Górczewski, Piotr Piętka i Olaf Ważyński - są na miejscu i relacjonują na bieżąco sytuację powodziową.
IAR/PAP/X/pkur/wmkor
REKLAMA
REKLAMA