Wypompowywanie wody z piwnic. "Syzyfowa praca"
Wszystko wskazuje na to, że Jelenia Góra poradziła sobie z falą powodziową, choć jeszcze kilkanaście godzin może potrwać, aż woda zniknie z zalanych obszarów. - Zaczniemy wielkie sprzątanie, gdy tylko ustąpi - mówił w Polskim Radiu 24 prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
2024-09-16, 16:00
Posłuchaj
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.
W Jeleniej Górze nadal pod wodą znajduje się część ulic zalanych przez rzekę Bóbr. - Woda jednak szybko ustępuje. Jej poziom był wyższy niż podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Zalane są ulice w Cieplicach oraz cmentarz. Pod wodą znajduje się też oczyszczalnia ścieków. Udało się natomiast uratować ujęcia wody. Cała Jelenia Góra ma obecnie zdatną do picia wodę - zapewniał prezydent Łużniak.
Posłuchaj
W Jeleniej Górze ewakuowano od soboty 550 osób. - Większość z nich znalazła schronienie u swoich bliskich. Dziękuję mieszkańcom Jeleniej Góry, że tak solidarnie ze sobą współpracowali. Układali i napełniali worki z piaskiem. Ponad 130 tys. worków z piaskiem. To zrobili wszystko ludzie, sąsiedzi. Stawili się nawet więźniowie z aresztu śledczego - powiedział Łużniak.
REKLAMA
Prezydent miasta wraz z komendantem PSP zwrócili się do mieszkańców, by nie zgłaszali potrzeby wypompowywania wody z piwnic. - To byłaby syzyfowa, nadaremna praca. Woda nadal będzie napływać przez fundamenty. Zaczynamy wielkie sprzątanie, gdy tylko woda zjedzie. Będzie też pomoc psychologiczna dla poszkodowanych. Do pomocy zgłaszają się samorządowcy, fundacje i banki. Po uzgodnieniach z kuratorem dolnośląskim zawiesiliśmy na dwa dni zajęcia we wszystkich jednostkach oświatowych. Zwróciłem się też do jednostek niepublicznych, aby i tam były zawieszone zajęcia, łącznie ze żłobkami - tłumaczył Jerzy Łużniak.
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej wprowadzono w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz w miastach na prawach powiatu - Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: Jerzy Łużniak (prezydent Jeleniej Góry)
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
PR24
REKLAMA