Dojdzie do spotkania Dudy z Trumpem? Znamy najnowsze ustalenia

Wizyta Donalda Trumpa w "Amerykańskiej Częstochowie" została odwołana - powiedział Polskiemu Radiu przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego w USA Tadeusz Antoniak. Wcześniej rzecznik sanktuarium potwierdził, że wizyta Trumpa była planowana w tym samym czasie, co przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy.

Marek Wałkuski

Marek Wałkuski

2024-09-17, 18:28

Dojdzie do spotkania Dudy z Trumpem? Znamy najnowsze ustalenia
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym Domem. 2019 r.Foto: Evan El-Amin/Shutterstock

O planowanej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii jako pierwszy poinformował lokalny portal LevittonNow.

Informację o przygotowaniach do wizyty potwierdził Polskiemu Radiu rzecznik świątyni nazywanej "Amerykańską Częstochową" ojciec Maksymilian Ogór.

- Są różne spotkania z lokalnymi władzami i Special Service. Wszystko musi być ustalone - powiedział i zastrzegł, że wizyta Trumpa nie została oficjalnie potwierdzona.


Posłuchaj

Relacja korespondenta Polskiego Radia w Białym Domu Marka Wałkuskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Wizyta Trumpa "na ten moment jest odwołana"

Przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, szef Klubów Gazety Polskiej Tadeusz Antoniak poinformował Polskie Radio, że wizytę prezydenta Dudy w "Amerykańskiej Częstochowie" planowano z okazji odsłonięcia pomnika walk Polaków o niepodległość po 1945 roku. Według Tadeusza Antoniaka zaproszenia skierowano do sztabów obu kandydatów w amerykańskich wyborach i sztab Donalda Trumpa wyraził zainteresowanie.

REKLAMA

Niedługo po przekazaniu tych informacji Tadeusz Antoniak zadzwonił do korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego i powiedział, że wizyta Donalda Trumpa "na ten moment jest odwołana".

"Amerykańska Częstochowa"

Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej jest miejscem pielgrzymek Polonii i największą polską nekropolią w Stanach Zjednoczonych. Budowę świątyni zainicjował w latach 50. XX wieku przybyły z Polski paulin Michał Zembrzuski. Sanktuarium zostało poświęcone w 1966 roku, gdy nad Wisłą uroczyście obchodzono tysiąclecie państwa polskiego. W uroczystości w Doylestown wziął udział urzędujący wówczas prezydent USA Lyndon Johnson.

Na cmentarzu przy świątyni znajduje się ok. 6 tys. grobów. Na nekropolii spoczywają m.in. zasłużeni polscy działacze niepodległościowi, artyści, dziennikarze oraz weterani I i II wojny światowej. 

Na terenie "Amerykańskiej Częstochowy" znaleźć można wiele symboli nawiązujących do polskiego dziedzictwa narodowego. Świątynię ozdabiają witraże, przedstawiające sceny z historii Polski i chrześcijaństwa. W środku złożono serce Ignacego Jana Paderewskiego, a nad cmentarzem góruje posąg husarza.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/th/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej