Niebezpieczny incydent przy umacnianiu wałów. Niewybuch w piasku
W okolicach Obornik Śląskich w woj. dolnośląskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia podczas przygotowań do przejścia fali powodziowej. W piasku sypanym do worków przeznaczonych do umacniania wałów odkryto niewybuch z okresu II wojny światowej.
2024-09-20, 12:13
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował w piątek rano podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, że przy wzmacnianiu wałów w okolicach Obronik Śląskich znaleziono w piachu niebezpieczny przedmiot.
Posłuchaj
Niewybuch w piachu. Interweniowało wojsko
- W miejscowości Uraz w gminie Oborniki Śląskie w piasku ładowanym do worków odnaleziono pocisk - wyjaśnił. - Został on usunięty, sprawdzono cały piasek, żeby ludzie mogli przystąpić do wsypywania go do worków - dodał.
Wojewoda podkreślił, że działania z niewybuchem prowadzili obecni na miejscu żołnierze.
REKLAMA
Serwis Remiza na portalu X (dawniej Twitter) podał w nocy, że znaleziony pocisk to granat moździerzowy. Jak wyjaśniono, prace związane z wsypywaniem piasku i układaniem worków na wałach były przerwane do przybycia na miejsce saperów.
To kolejny niewybuch, z którym mają do czynienia osoby walczące z powodzią. Wcześniejszy taki przypadek miał miejsce w miejscowości Stradów, położonej w gminie Kąty Wrocławskie w woj. dolnośląskim. Tam zardzewiały pocisk artyleryjski został odkryty na wałach przez podmywającą je wodę.
Sytuacja powodziowa w woj. dolnośląskim
Maciej Awiżeń podał także, że w nocy z czwartku na piątek wydano aż milion worków do sypania piasku. Będą one służyć do zabezpieczania miejscowości położonych w północnej części województwa dolnośląskiego.
Województwo dolnośląskie jest w tej kwestii wspierane przez woj. wielkopolskie, które przekazało kolejne 2 mln worków na piasek, aby uzupełnić wydany nocą zapas.
REKLAMA
Z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach resortu spraw wewnętrznych wynika, że stan klęski żywiołowej będzie rozszerzony na kolejne powiaty województwa dolnośląskiego - będą to powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
Nad ranem kulminacja fali powodziowej zaczęła przechodzić przez Brzeg Dolny w woj. dolnośląskim. Obecnie osiągnęła już poziom wyższy niż prognozowany. Dane IMGW wskazują, że Odra osiągnęła wysokość 947 cm. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakładał, że fala osiągnie poziom 945 cm. Wciąż jednak jest to mniej, niż podczas powodzi tysiąclecia. W 1997 roku woda na Odrze w Brzegu Dolnym osiągnęła 1070 cm.
- Walka o wały na szczycie fali powodziowej. Zalane tereny odwiedza prezydent [NA ŻYWO]
- Przebrał się za żołnierza i straszył wysadzeniem wałów. Został zatrzymany
IAR/polskieradio24.pl/rmf24.pl/x.com/jmo
REKLAMA
REKLAMA