Niecodzienne zjawisko na orbicie. Ziemia będzie miała dwa księżyce

Od 29 września przez blisko dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa naturalne satelity. Poza Księżycem na orbicie Ziemi znajdzie się asteroida 2024 PT5. Jak wskazują naukowcy, można ją określić jako miniksiężyc.

2024-09-21, 17:05

Niecodzienne zjawisko na orbicie. Ziemia będzie miała dwa księżyce
Księżyc. Foto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Astronomowie Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos stwierdzili na łamach The Research Notes of the AAS, że "Ziemia jest w stanie regularnie przechwytywać asteroidy z bliskich jej obiektów, wciągać je na orbitę, tworząc miniksiężyce".

Naukowcy Uniwersytetu Complutense w Madrycie zidentyfikowali w sierpniu asteroidę 2024 PT5. Użyli do tego systemu ATLAS, który służy do wykrywania planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi.

"Nawet drobne ciało może być traktowane jako naturalny satelita"

Asteroida ma ok. 10 metrów średnicy. W jaki sposób miałaby się stać miniksiężycem? Wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłek wyjaśnił, że nawet drobne ciało niebieskie może być traktowane jako naturalny satelita, o ile dostanie się na orbitę Ziemi i utrzyma się na niej przez pewien czas.

Musi poruszać się "powoli"

Z kolei prof. Carlos de la Fuente Marcos z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, tłumaczył, że ciało niebieskie, aby stać się miniksiężycem, musi zbliżyć się do Ziemi na odległość około 2,8 miliona mil (4,5 miliona km).

REKLAMA

Zobacz również:

Jednocześnie musi "poruszać się powoli", z prędkością ok. 2200 mil na godzinę (3540 km/h).

Damian Jabłeka dopowiedział, że "nie zdarzyło się jeszcze, żeby asteroidy zaczęły orbitować wokół Ziemi na stałe". - Obecność Księżyca i Słońca powoduje, że po kilku obiegach, odlatują w przestrzeń kosmiczną - zaznaczył.

Czytaj także:

Wyjaśnił, że udokumentowanymi ciałami niebieskimi, które na dłużej zostały na orbicie Ziemi była - po pierwsze - asteroida 2006 RH120, która od lipca 2006 roku przez niemal rok była naszym drugim księżycem. A po drugie 2020 CD3, która - jak ustalili naukowcy - znajdowała się na orbicie ziemskiej przez trzy lata.

REKLAMA

łl/PAP/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej