Wnioski po powodzi. Prof. Chwedoruk: Polsce brak długofalowego spojrzenia

Powódź na południu Polski ujawniła - zdaniem prof. Rafała Chwedoruka - szereg problemów polskiej polityki. Najpoważniejszym jest "brak długofalowego spojrzenia" - stwierdził politolog z Uniwersytetu Warszawskiego w Polskim Radiu 24.

2024-09-21, 11:04

Wnioski po powodzi. Prof. Chwedoruk: Polsce brak długofalowego spojrzenia
W związku z powodziami rząd koordynuje pomoc. Prof. Chwedoruk stwierdził w Polskim Radiu 24, że problemem polskiej polityki jest brak długofalowych działań. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Na południu Polski część miejscowości już sprząta i liczy straty po powodziach, część szykuje się na nadchodzącą falę powodziową. Na miejscu jest premier i wielu ministrów, którzy osobiście uczestniczą w posiedzeniach sztabów kryzysowych, koordynując pracę samorządowców.

Posłuchaj

Prof. Rafał Chwedoruk gościem Piotra Węża (Stan rzeczy) 25:07
+
Dodaj do playlisty

Prof. Rafał Chwedoruk: Polsce brakuje długofalowego spojrzenia

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował politolog prof. Rafał Chwedoruk. Gość audycji stwierdził, że najważniejsze wnioski, jakie trzeba wyciągnąć z powodzi, to wnioski dotyczące państwa. Politolog dał przykład sytuacji w Wiedniu z lat 60., kiedy rządzący socjaliści - wbrew protestom prawicy - przegłosowali budowę wyspy Donauinsel, która rozpoczęła się kilka lat później. Powstały dzięki temu kanał uchronił stolicę Austrii przed wieloma przyszłymi klęskami związanymi z wezbraniem wody.

- I do dzisiaj dzięki temu Wiedeń ma względny spokój w czasie wielkich powodzi - wyjaśnił politolog.

Długofalowe spojrzenie jest największym brakiem Polski i polskiej polityki. Myślę, że to jest pierwszy wniosek, który i rządzący, i lokalne samorządy powinny wyciągnąć - dodał.

REKLAMA

"Po nas choćby i potop"? Prof. Chwedoruk: to czasem jest zbyt dosłowne

- Nie można myśleć w kategoriach "po nas choćby i potop", bo niestety przyjmuje to bardzo dosłowne formy - wyjaśnił prof. Chwedoruk.

Politolog dodał, że to musi oznaczać nie tylko budowanie i umiejętne zarządzanie nowymi zbiornikami retencyjnymi czy innymi mechanizmami przeciwpowodziowymi, ale także intensywne dotowanie tego rodzaju działań "nawet kosztem innych, czasem bardzo popularnych rzeczy, jak baseny, stadiony, modernizacje czy rewitalizacje rynków".

O problemach komunikacyjnych w czasie powodzi prof. Chwedoruk mówił, że zarządzanie kryzysowe jest tak istotne, że jest wręcz zagadnieniem badawczym. - Myślę zatem, że post factum specjaliści będą mieli czym się wykazać, wskazując dysfunkcje w tej materii - ocenił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)
Data emisji: 20.09.2024
Godzina emisji: 21.33

Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej