Ekstraklasa. Górnik - GKS. Podolski show w Zabrzu. Wielki mecz Górnika w derbach

Lukas Podolski zdobył dwa gole, a Górnik Zabrze pokonał GKS Katowice 3:0 w ostatnim sobotnim spotkaniu 9. kolejki Ekstraklasy. Zabrzanie przerwali serię trzech kolejnych ligowych porażek.

2024-09-21, 22:27

Lukas Podolski poprowadził Górnika Zabrze do zwycięstwa w meczu z GKS Katowice. Foto: PAP/Michał Meissner

Ekstraklasa. Górnik - GKS. Derby dla gospodarzy

Na trybunach podczas tego polskiego klasyku zasiadł komplet zaprzyjaźnionych ze sobą kibiców obu drużyn, a piłkarze wybiegli na rozgrzewkę w jednakowych, okazjonalnych koszulkach. Skład drużyny gości wyczytał spiker pracujący na stadionie GKS podczas meczów domowych.

Atmosfera była wyborna, ale zdecydowanie lepsza była tu jedna drużyna. Górnik Zabrze idealnie wszedł w to spotkanie. Gospodarze wyszli na prowadzenie po pierwszej groźnej akcji, a do siatki trafił niezawodny Lukas Podolski. I był to dopiero początek jego popisów w tym meczu.

Jedni i drudzy mieli swoje szanse. GKS trafił w słupek po uderzeniu Repki, a chwilę później po strzale Lukoszka Kudła musiał łapać piłkę na linii bramkowej. Stopniowo to jednak Górnik zyskiwał przewagę, tworzył coraz bardziej klarowne sytuacje i do przerwy mógł prowadzić wyżej. Stracone szanse tym razem jednak się nie zemściły, a druga połowa przyniosła kolejne bramki i bardzo dobrą grę gospodarzy.

Tuż po wznowieniu gry prowadzenie podwyższył Josema. W 65. minucie Lukoszek wyłożył piłkę Podolskiemu, a ten popisał się swoim firmowym uderzeniem lewą nogą, strzelając absolutnie nie do obrony.

GKS był na kolanach, a Górnik sprawiał wrażenie, jakby z każdą kolejną akcją tylko się rozpędzał i zyskiwał na pewności siebie. Przyjezdni byli bezradni i aż do ostatniego gwizdka nie było ich stać na cokolwiek, co mogłoby odmienić losy spotkania.

Podolski po raz kolejny poprowadził swój zespół do wygranej, ale właściwie wszyscy piłkarze Jana Urbana zasłużyli w sobotni wieczór na słowa uznania. Po trzech kolejnych porażkach rozegrali naprawdę znakomite spotkanie, a wygrana w derbach z pewnością smakuje wybornie.

Górnik Zabrze - GKS Katowice 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Lukas Podolski (4), 2:0 Josema (48), 3:0 Lukas Podolski (64).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Kamil Lukoszek. GKS Katowice: Aleksander Komor.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 22 371.

Górnik Zabrze: Michał Szromnik - Manu Sanchez (82. Dominik Szala), Kryspin Szcześniak, Josema, Erik Janza - Taofeek Ismaheel (82. Paweł Olkowski), Damian Rasak, Lukas Podolski (71. Yosuke Furukawa), Patrik Hellebrand, Kamil Lukoszek (71. Lukas Ambros) - Luka Zahović (67. Aleksander Buksa).

GKS Katowice: Dawid Kudła - Marcin Wasielewski (69. Alan Czerwiński), Marten Kuusk, Arkadiusz Jędrych, Aleksander Komor, Grzegorz Rogala - Adrian Błąd (69. Mateusz Mak), Mateusz Kowalczyk, Oskar Repka (60. Sebastian Milewski), Bartosz Nowak (82. Alan Bród) - Sebastian Bergier (60. Borja Galan).