W Albanii powstanie minipaństwo. "Na wzór Watykanu"

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział utworzenie minipaństwa muzułmańskiej sekty bektaszytów. Ma ono powstać na wzór Watykanu. Albański przywódca jest niepraktykującym  katolikiem. Pomysł ma promować tolerancję religijną.

2024-09-25, 13:28

W Albanii powstanie minipaństwo. "Na wzór Watykanu"
Planują utworzyć nowe państwo. Będzie najmniejsze na świecie. Foto: Shutterstock.com/Steve Barze

W wywiadzie dla "New York Timesa" premier Albanii Edi Rama podkreślił otwartość i i tolerancję swoich współobywateli. Jako przykład podał zaawansowany projekt utworzenia w jednej z dzielnic albańskiej stolicy niepodległego państwa sufickiej sekty muzułmanów bektaszytów.


Posłuchaj

W Albanii powstanie minipaństwo jednego z muzułmańskich wyznań (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

"Pozytywny i tolerancyjny islam"

Premier Albanii zapowiedział, że Niepodległe Państwo Bractwa Bektaszijja ma powstać w stołecznej Tiranie. Jeśli plan się powiedzie, będzie to najmniejsze państwo na świecie. Edi Rama powiedział, że ma ono być utworzone na wzór Watykanu, choć będzie sporo od niego mniejsze.

Będzie niezależne w ustanawianiu swoich praw i ma promować - jak to określił premier - pozytywny i tolerancyjny islam w świecie.

REKLAMA

Państwo ma mieć własną administrację, paszporty - o ważnym dla islamu kolorze zielonym - i granicę. Nie będzie jednak miało sądów, armii ani straży granicznej.

Grupa prawników pracuje nad przepisami określającymi suwerenny status nowego państwa. Następnie nad rozwiązaniem będzie dyskutować albański parlament.

Nie wiadomo, czy jakieś kraje uznają niepodległość nowego państwa. 

"Będzie można kupić alkohol, kobiety będą mogły ubierać to co chcą"

Władze Zakonu Bektaszi w oświadczeniu dla prasy napisały, że cieszą się z tej inicjatywy. Zapowiedziały, że w ich kraju będzie można kupić alkohol, kobiety będą mogły ubierać to co chcą i nikt nie będzie narzucał ludziom ograniczeń stylu życia.

REKLAMA

Czytaj także:

W Albanii, która jest obecnie centrum tej sekty - należy do niej maksymalnie kilkanaście procent społeczeństwa. Bektaszyci, jako wyznanie łączące ze sobą różne poglądy religijne, przede wszystkim islamu, ale również chrześcijaństwa, są w świecie islamu uznawani za heretyków.

IAR/New York Times/mg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej