Zbigniew Bujak o postulatach sierpnia '80. "To był program dla Polski"
- 31 sierpnia 1980 r. wszyscy byliśmy razem. Dziś to jest nie do wyobrażenia. To był okres jedności, wtedy zawiązało się swoiste braterstwo międzypokoleniowe, mieliśmy po dwadzieścia kilka lat, ale współpracowaliśmy z ludźmi 40- czy 50-letnimi, ale też weteranami polskiej polityki. Byliśmy pokoleniem jednego, solidarnościowego ruchu - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, opozycjonista w czasach PRL, poseł na Sejm, politolog.
2024-09-26, 14:40
Strajk zapoczątkowany żądaniem przywrócenia do pracy pracownicy stoczni Anny Walentynowicz rozpoczął się 14 sierpnia. Fala strajków ogarnęła też inne zakłady Trójmiasta, a 20 sierpnia - cały kraj. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który wystosował żądania w formie 21 postulatów.
Program dla Polski
Zbigniew Bujak wspominał wybory 4 czerwca 1989 r., zwrócił jednak uwagę, że nie doszłoby do nich bez wydarzeń w 1980 r. - Gdy szukamy momentu przełomowego, który zadecydował o tym wielkim sukcesie, jakim był 4 czerwca, to był to 31 sierpnia. Ten dzień zasługuje ze wszech miar na największą uwagę - ocenił.
Posłuchaj
- Wolę 31 sierpnia. Zdecydowanie jestem za tym, żeby historię Solidarności umocnić i upamiętnić świętem, w którym będziemy przypominać, czym w swej istocie była Solidarność, czym było te 21 postulatów - powiedział, pytany przez Pawła Wojewódkę, czy 4 czerwca powinien być świętem narodowym.
Zwrócił też uwagę na znaczenie sformułowanych wówczas postulatów Solidarności. - Kiedy poddajemy te 21 postulatów głębszej analizie i refleksji, widzimy, że to jest wprawdzie prosty, ale program dla Polski, program reform dla kraju. Te postulaty później się rozwijają i na I Zjeździe Solidarności przyjmują już program zjazdu, który już jest pełnym programem związanym ze sztuką rządzenia państwem demokratycznym - tłumaczył Zbigniew Bujak.
REKLAMA
4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień Okrągłego Stołu, odbyły się pierwsze w historii PRL częściowo wolne wybory parlamentarne - w 35 proc. wolne do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski "Solidarność".
To właśnie skala poparcia dla Komitetu Obywatelskiego uwidoczniona w tych wyborach, a także trudna sytuacja gospodarcza schyłku PRL, otworzyły drogę do uformowania rządu Mazowieckiego.
* * *
REKLAMA
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Zbigniew Bujak
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 21.06
PR24/ka/kmp
REKLAMA